Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek! Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak?

Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çalışmalarının başlatıldığını açıkladığı, 'yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek' sorusunun cevabı merak konusu oldu. Tüm detaylarıyla Yeni askerlik sistemi nasıl olacak? Haberimizde..

Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek! Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak?

Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak? Soruları yapılan son açıklamalardan sonra henüz vatani görevini tamamlamamış milyonlarca genç tarafından merak edilmeye başladı. Bilindiği üzere,geçtiğimiz yılın sonlarında Bakan Hulusi Akar, elinde MSB tablosu ile tüm ayrıntıları kamuoyuyla paylaşmıştı. Akar, askerlik süresi ve bedelli fiyatı gibi önemli birçok başlığı duyururken, yedek astsubaylık meselesine de değinmişti. Yaşanan son gelişme ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki akşam milletvekilleriyle yaptığı iftarın ardından gerçekleşti. Vekillerle toplantı yapan Erdoğan, getirilecek düzenlemeye yönelik tarih detayını paylaştı. Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek! Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak? Sorularının tüm cevapları haberimizin detayında..

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Cevabı oldukça merak edilen 'Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?' sorusuna yanıt veren Başkan Erdoğan, son gelişmeleri aktardı. Erdoğan, seçim öncesini işaret ederken yasalaşma tarihi hakkında da ayrıntı paylaştı. Bilindiği üzere, geçtiğimiz haftalarda da Milli Savunma Bakanlığı'ndan bir açıklama yapılmıştı.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİNE KADAR OLACAK?

Yeni sisteme yönelik en çok sorgulanan konulardan birisi olan bedelli askerlik fiyatı ise 31 Mart Seçimleri öncesinde Başkan Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Erdoğan, bedelli ücreti hakkında oluşan bilgi kirliliğine son vererek ücreti milyonlara duyurmuştu.

İşte, yapılan açıklamalar eşliğinde yeni sistemin merak edilen tüm detayları;

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşam milletvekilleriyle iftarın ardından gece yarısına kadar toplantı yaptı.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre toplantıda, genellikle milletvekilleri söz aldı. Başkan Erdoğan, yeni askerlik düzenlemesinin önümüzdeki hafta Meclis'e geleceğini, seçimden önce yasalaşacağını belirtti.

BAKAN AKAR NE DEMİŞTİ?

Bakan Akar ise yeni askerlik sistemine ilişkin ise daha önce şu sözleri kullanmıştı:

"Bu çalışma mükemmel olsun diye hem gençlerimiz şahsi, mesleki gelişimlerini bir taraftan sağlarken diğer taraftan da Silahlı Kuvvetlerimizin artan ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabilmek bakımından iyi bir sistem, mükemmel bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu nedenle de bakanlıklarla, diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla yoğun bir koordinasyon, temas içindeyiz. Olayları her aşamasında ilave bazı görüşler, ilave bazı teklifler gelmekte. Onların çalışılmasından dolayı biraz gecikme oldu. Önümüzdeki günlerde en kısa zamanda, çok yoğun bir şekilde çalışılıyor, bunu tamamlayıp Cumhurbaşkanlığı makamına sunmak durumundayız. Buna gayret gösteriyoruz. İnşallah en kısa zamanda bunu tamamlayacağız."

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Geçtiğimiz aylarda AA Editör Masası'na katılan Bakan Akar, elindeki görsel ile yeni sistemi açıklayarak şu açıklamaları yapmıştı:

"ÜZERİNDE ÇOK ÇALIŞTIĞIMIZ BİR ÇALIŞMA"

Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma... Modern, öngörülebilir, TSK'nın ihtiyacını, gençlerin eğitim ihtiyacını karşılayacak noktaya geldiğini söyleyebilirim.

Sistemde en önemli husus şunlar; Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor.

Bunların dağılımı şöyle olacak; bir bedelli askerliğe ayrılacaklar, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubaylık. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.

Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. Bütün zamanlarda bu düzenleme devam edecek.

"İHTİYAÇTAN FAZLA BEDELLİ OLURSA KURA ÇEKİLECEK"

Bir gencimiz diyelim ki lise mezunu…. Bir ay temel askerlik yapacak, bedelliye ayrılanlarla beraber. Kurayla da ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar. Eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

"6 AY BİTTİKTEN SONRA ERLERE SORACAĞIZ"

Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek.

"MYO MEZUNLARI YEDEK ASTSUBAY OLACAK"

MYO mezunlarımız yedek astsubay olacak. Madem liseden sonra iki sene tahsili var bu arkadaşımızın; ve o meslekte de kalmayıp yedek subay hakkı almak için, 2 yıl daha okuyarak kendine yeni bir iş buluyordu. Ama hem asıl işinden kopuyordu, hem de zaman kaybediyordu. Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma; elektrik, torna, kimya devam edin diyoruz. Yedek astsubay olarak kendini istihdam ediyoruz.

Bu gencimiz geldiğinde 2 ay eğitim alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Ama daha sonra gittiğinde 10 ay süre maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek.

"LİSANS VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİM YAPAN GENÇLERİMİZ YEDEK SUBAY OLACAKLAR"

Yedek subay da, lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.

"GEREKLİ KRİTERLERİ YERİNE GETİRENLER ASTSUBAYLIĞA GEÇEBİLECEK"

Ama buralardaki kadrolar doldu; isterlerse bu gençler yedek astsubay olabilecekler. Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik ücreti "40 bin gösterge X memur maaşı katsayısı X 6" olarak hesaplanacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER