Hırsız Var (Instegram)

İnsansız hava araçları

          İyi bir örnek; çok iyi mühendis  Selçuk Bayraktar, imreniyorum, özeniyorum kendisine.  Nedenini açıklayayım; bir kere başarılı bir eğitim hayatı var Massachusetts Institute of Technology’de burslu eğitim almış, daha sonra)sıfırdan başlattığı projeyi bir bebek gibi büyütmüş ve ülkemizi bu teknolojiyi üretebilen altı ülke arasına sokmuş. Yetinmemiş, gençlerin havacılığı sevmesi için Teknofest adında bir festival organize etmiş ve 2018’de 3 günde beş yüz binin üzerinde ziyaretçiyi çekmiş. Devam etmiş, çocuklar için Dene Yap Atölyeleri  kurmuş ve buralarda 9 -10 yaşındaki çocuklara teknoloji ile ilgilli ücretsiz eğitimler vermiş. Tabii ki bunları tek başına yapmamış, tabii ki arkasında güçlü bir ekip var ama o ekibi kurmak kolay mı? İnsanları peşinden sürüklemek, onları bu hedefe inandırmak… Kendisine yapılan en büyük haksızlık ise; Cumhurbaşkanı damadı olduğu için bunlar yapabiliyor denmesi. Bu zaman kadar ne damatlar, akrabalar, yeğenler geldi geçti bir çoğunun amacı; ya ceplerini doldurmak ya da aile şirketlerini devleştirmekti. Onun seçtiği yol ise ülkesinin gençlerine teknolojiyi sevdirmek. Ortada damatlık yok iken o dağlarda, zorlu arazi şartlarında insansız hava araçları geliştirmek ve testler yapmak için Mehmetçikle omuz omuza çalışıyordu. Keşke her birimiz işimizi bu kadar sevsek, her birimize böyle bir ruh, azim ve inanmışlık gerek. Yürü güzel insan yürü ve Türkiye’yi gururlandır.

Nedir bu Bitcoin?

          Ekonomist değilim fakat sanal paralar ile ilgili bildiklerimi açıklamak isteğindeyim; 1600’lü yıllar  lale çılgınlığı  o dönemin adına da bir dönem tarihteki ilk spekülatif balonolduğu söylenir, genelde Osmanlı İmparatorluğu’nun  bir dönemini temsil eden lala devri ile karıştırılır oysaki aralarında yaklaşık yüz yıl vardır. Konumuza dönecek olursak lale çılgınlığının yaşandığı Hollanda’da;  bir lale soğanının yalı alacak kadar değerli olduğu zamanlar birileri bir oyun kurmuş ve amiyane tabirle keriz silkelemiş. Benzeri günümüzde sanal paralar üzerinden yapılıyor bence Bitcoin ya da Ethereum aslında çok faydalı teknoloji. Uluslararası transferi kolay, taşıma sorunu yok ,daha güvenli ve dünyanın her yerinde geçerli para birimi; fakat şu an yatırımcıları silkelemek için kullanılıyor; öyle ki yirmi bin dolarlara çıkıp, sonra üç bin dolara kadar düştü. Yüz binlerce insan milyonlarca para kaybetti, tabii ki bu kaybedilen paraları birileri kazandı. Ne zamanki bu dalgalanmalar ortadan kalkar, spekülatif hareketler yapılmaz işte o zaman dünya parası olur ve dünyaca geçerliliği artar, yatırım yapılabilir hale gelir. Özellikle bu aralar uzak durulmalı tekrar yükselmeye başladı ve bu muhtemelen yeni bir silkeleme operasyonu.

Dronelar yükseliyor

          Droneların kullanım alanı her geçen gün genişliyor; eğlence amacıyla zaten bir çoğumuzun eline geçmişti, askeri amaçlarla kullanıldığını da gördük, bazı doğa felaketlerinde oldukça faydalı oldu. Amerika’da bir e-ticaret şirketi ürünlerini müşterilerine ulaştırmak için kullanmaya başlayalı nerdeyse iki yıl oldu ve ilk kez yine Amerika’da organ nakli için kullanıldı. Kırk dört yaşındaki diyaliz hastasına  nakil edilecek böbreği bir operatör vasıtasıyla anlık izlenerek 5 dakikada naklin yapılacağı hastaneye ulaştırdı, tabii herhangi bir sorun olup droneun düşme olasılığına karşı paraşüt sistemi ile donatılmış bir dronedan bahsediyorum. Bunun önemine gelince; nakil için alınan her 100 organdan 2si hastaya yetiştirilemediği için nakil edilemeyecek hale geliyor ve sadece insandan insana nakil yapılabildiği için bu oran oldukça yüksek. Dronelar; bu yolda şansımızı binde bir oranında arttırsa gelecek için müthiş bir başarı olur, sonuçta “bir insanı kurtaran bütün insanlığı kurtarır”.

Instagramı Sildim

          Uzun zamandır hırsızlık  yaptığını biliyordum fakat  hayatımdan çıkarmıyordum. Nedeni yok ,bazı şeyler nedensiz. Farkına varmadan  parmağım uygulamaya gidiyordu ve zamanımı çalıyordu.  Bende tabletimden ve telefonumdan uygulamayı kaldırdım. Hesabımı kapamadım çünkü o kadar iddialı olmamın anlamı yok, sonuçta olumlu yanları da var ve bazı şeyleri oradan takip etmek keyifli olabiliyor, sadece farkına varmadan uygulamayı açma sorununu ortadan kaldırırdım, artık sadece istediğim zaman bilgisayarımdan kullanıyorum.

Yurt Dışından Alışveriş

          Daha önce yazılarımda da bahsetmiştim, oldukça uygun fiyata ürünler alınabiliyor fakat alınan son karlarla bu alışveriş biraz zorlaştı vergisiz 22 Euro olan sınır kaldırıldı ve gelen her ürüne %20 vergi alınacak artık. Bu da maliyetleri arttıracak ve bu vergi bizden PTT aracılığı ile tahsil edilecek, kapıya gelen kuryeye sanki kargo ücreti öder gibi vergi ödeyeceğiz. Şu an için bilinmeyen ise bu vergilendirme neye göre yapılacak; ürünün üzerindeki fiyata göre mi Türkiye piyasasındaki fiyata göre mi, yaşayıp göreceğiz..

Güzel Söz.

Güneş Yeniden Doğacak Ve Biz Tekrar Deneyeceğiz.

YORUM EKLE