25 Yıldır Sanat Müziğini Yaşatmaya Çalışıyorlar

Adıyaman'da 25 yıl önce kurulan musiki derneği üyeleri, Türk sanat müziğini yaşatmaya çalışıyor

25 Yıldır Sanat Müziğini Yaşatmaya Çalışıyorlar

Adıyaman Musiki Derneği her yaş ve meslek grubundan müziğe gönül vermiş üyeleriyle Türk sanat müziğini yaşatmaya çalışıyor.

Kentte 25 yıl önce kurulan Adıyaman Musiki Derneği, her yaş ve meslek grubundan müziğe gönül vermiş korosuyla Türk sanat müziğini yaşatmaya çalışıyor. Aralarında öğretmen, doktor, muhasebeci, emekli ve esnafın olduğu müzik grubu haftanın belirli günlerinde bir araya gelerek unutulmaya yüz tutmuş şarkıları seslendiriyor. Özel günlerde istek üzerine konser de veren grup seslendirdikleri şarkılarla dinleyenlere unutulmaz anlar yaşatıyor.

Koro Şefi İrfan Turan, müzikle hobi olarak ilgilendiklerini belirterek, sürekli değişen kadroyla haftanın bir veya iki gecesi müzik çalışmaları yaptıklarını söyledi.

'GENÇLERİMİZİ MÜZİĞİMİZLE DONATMAK İSTİYORUZ'

Sanat müziğini kaybetmemek için çalıştıklarını vurgulayan Turan şunları dedi:

"Gençlere öğretilerde bulunuyoruz, dersler veriyoruz, fasıllar yapıyoruz. Fırsat buldukça bazı mekanlarda dinletiler yapıyoruz. Misafirler ağırlıyoruz zaman zaman grup misafirleri ağırlıyoruz. Onlara sanat müziğimizin atmosferini yaşatmaya çalışıyoruz. Sanat müziğimiz biliyorsunuz milli müziğimiz, halk müziğiyle beraber bir bütündür. 40'lı yıllara kadar birlikte götürülmüştür. Teknik olarak ayrılıklar var. Biz zaman zaman halk müziği de yapıyoruz. Bizim amacımız şöhret olmak değil, amacımız para kazanmak değil, burada her arkadaşımız amatör, herkesin işi gücü var. Biz müziğimizi yaşatmak istiyoruz. Adıyaman'da bir sanat kapısının açık olmasını istiyoruz. Gençlerimizi buraya çekmeyi arzu ediyoruz. Onları müziğimizle donatmak istiyoruz."

'ANLATIYORUZ, DİNLİYORUZ, RUHUMUZU RAHATLATIYORUZ'

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde psikolojik rahatsızlığı olan hastaların tedavilerinde yardımcı olmak amacıyla 2 yıl hocalık yaptığını aktaran Turan, "Müziğin psikolojik etkileri de var insan psikolojik canlı. Dolayısıyla toplumsal psikolojiyi etkileyen olumlu yönler var. Eski tarihlerimizde müzikle sağlık sorunlarının tedavi edildiği gerçektir. Biz burada da belki kronik bir hastalığımız yok ama psikolojik olarak rahatlıyoruz. Tertemiz bir ortamda, saygın bir ortamda güzel müziğimizi yapıyoruz. Anlatıyoruz dinliyoruz ruhumuzu rahatlatıyoruz. Tüm ilgi duyanları davet ediyoruz" diye konuştu.

Gençlere çağrıda bulunan Turan, "Günümüzde elektronik ortamlar gençlerimizi, çocuklarımızı bizlerden alıp götürdü. Bu zaten başlı başına bir problem. Bizim kapımız açık, bir sanat dalıyla muhakkak ilgilensinler" dedi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER