Brüksel'deki Gururumuz Naz

Brüksel’de gerçekleşen Uluslararası Grumiaux Keman Yarışması’na katılan 12 yaşındaki Naz İrem Türkmen, sergilediği performans ile 11-13 yaş kategorisinde birinci oldu.

Brüksel'deki Gururumuz Naz

Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesinin genç yeteneklerinden Naz İrem Türkmen, dünyaca tanınmış 12. Uluslararası Grumiaux Keman Yarışması‘nda birinci oldu. Türkiye’den 11-13 yaş grubunda bir müzisyenin aldığı ilk birincilik ödülü olma özelliğini taşıyor.

2010’da Güher ve Süher Pekinel’in hayata geçirdiği, 2013’ten bu yana Tüpraş’ın katkılarıyla devam eden, “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesindeki genç yeteneklerden biri olan Türkmen, Uluslararası Grumiaux Keman Yarışması’nda bu yaş grubunda birinci olan ilk Türk müzisyen oldu.

Naz İrem Türkmen 14 Temmuz 2006’da İstanbul da doğdu. Keman eğitimine Istanbul Devlet Konservatuarında başladı. Seda Subaşı, Dania Kainova ve Kirill Troussev ile çalışmalar yaptı. Halen Prof. Sonja Korkeala ile Münih’te çalışmalarına devam etmektedir.

Naz İrem Türkmen’in kazandığı yarışmalar:

  • Sırbistan Müzik Pedagogları tarafından düzenlenen “Uluslararası Internet Music Yarışması 1.lik ödülü” (2016 – Sırbistan)
  • Salzburg “Grand Prize Virtuose Yarışması 1.lik ödülü” (2016 – Avusturya)
  • Albena’da V. Uluslararası “Heirs of Orpheues” Müzik yarışmasında 1.lik ödülü” (2017 – Bulgaristan)
  • “VIII. Uluslararası Musician Fireworks in Baden-Württemberg yarışmasında Absolute 1.lik ödülü” (2018 – Almanya)
  • Odessa International Violin Competition – 17 yaş altı Junior Category Grand Prize ve Special Prize for Exceptional Artists Personality (2018 – Ukrayna)
  • 2nd Ilona Feher International Violin Competiton –Prix d’excellence (2018- Macaristan)

Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler projesi hakkında:

Türkiye’nin lider sanayi şirketi Tüpraş, etki alanından doğan kaynaklarını, faaliyet gösterdiği coğrafyada yaşayan toplumun gelişimini artırmayı hedefleyen projeler geliştirmek için kullanıyor. Kuruluşların hizmet ettikleri toplumla büyüyebileceğine inanan Tüpraş, kurumsal sorumluluk çalışmalarını çevre, eğitim, kültür-sanat ve spor başlıkları altında sürdürüyor; sanayideki gücünü, liderliğini ve kaynağını kurumsal vatandaş olma ilkesiyle toplumsal gelişimi destekleyecek projelere aktararak değer yaratıyor.

Tüpraş’ın kurumsal sorumluluk anlayışı çerçevesinde desteklediği “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi dünyaca tanınmış piyanistlerimiz Güher-Süher Pekinel’in 40 yıllık deneyim ve vizyoner birikimlerini gençlere aktarma hedefiyle hayata geçiriliyor. Pekinellerin Anadolu’nun çeşitli bölgelerindeki konservatuvarlardan seçtiği 12-23 yaş aralığındaki üstün yetenekli gençler, burs kapsamında sağlanan en kaliteli enstrümanlarla, dünyanın en prestijli müzik okullarında, kendi alanında uzman eğitmenler eşliğinde gelişim ve eğitimlerini sürdürüyor. 2010 yılında başlayan, 2013 yılından itibaren Tüpraş sponsorluğunda devam eden “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler’’ projesinde bugüne dek 20 üstün yetenekli öğrenciye eğitim imkânı verilirken, halen 10 öğrencinin eğitimi proje kapsamında devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 17:22
Türkiye Kulisi Editör 1


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER