Çinli Çocuklar 23 Nisan'ı Kocaeli'nde Kutlayacak

23 Nisan Uluslararası Çocuk ve Bilim Festivali'ne katılmak için Kocaeli'ye gelen Çinli çocuklar, Türk ailelerle buluştu.

Çinli Çocuklar 23 Nisan'ı Kocaeli'nde Kutlayacak

23 Nisan Uluslararası Çocuk ve Bilim Festivali'ne katılmak için 10 saatlik uçak yolculuğunun ardından Kocaeli'ye gelen Çinli çocuklar, misafir olacakları Türk ailelerle buluştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince düzenlenen festivale katılacak yabancı öğrenciler, kente gelmeye devam ediyor. 

Bu kapsamda yaklaşık 7 bin kilometre mesafeden Kocaeli'ye gelen Çinli çocuklar, festival süresince bir arada yaşayacakları Türk arkadaşları ile buluştu. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında hatıra fotoğrafı çektiren çocuklar, daha sonra Başiskele ilçesindeki Özel Bilgili Kültür Okulu'nda yeni arkadaşları ile tanışma fırsatı buldu.

"İlk defa bir Türk arkadaşım oldu"

Çinli Tianhao Wu, ilk defa Türkiye'ye geldiğini belirterek, "İlk defa bir Türk arkadaşım oldu ve ilk defa 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na katılıyorum. Çok heyecanlıyım. Türk öğrencilerin çok kibar olduğunu düşündüm çünkü arkadaşım bana çiçek verdi. Bizim ülkemizde çocuk bayramını sadece kendi ülkemizdeki çocuklar kutluyor ama Türkiye'de bunu bütün aileler, çocuklar ve öğretmenler yani herkes kutluyor. Bu beni çok mutlu etti. Türkiye'de bulunduğum için çok mutluyum." diye konuştu.

 "Evde tüm hazırlıklarımızı Çinli arkadaşım için yaptık"

Ortaokul öğrencisi Bülent Efe Durmuş da daha önce konuk ülkeden gelen yabancı hiçbir çocukla tanışmadığını vurgulayarak, "İlk defa yabancı ülkeden bir arkadaşım oldu. Bizde kalacak, ilk defa tamamen İngilizce konuşacağım bir arkadaşım oldu. Çok heyecanlıyım. Bir aydır bekliyorum, evde tüm hazırlıklarımızı Çinli arkadaşım için yaptık. İzmit'i ve İstanbul'u gezdireceğiz. Çok mutluyum, arkadaşımla eğlencesi bol vakit geçireceğimize inanıyorum." dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 23 Nisan Uluslararası Çocuk ve Bilim Festivali'ne 47 ülkeden bin 100 çocuğun katılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 13:43
Esmanur Tuna


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER