Dijital Evrenin Mahsülleri 'bang. Prix 2019' Açıldı

'Digital Beast' temasıyla oluşturulan 11 projenin yer aldığı bang. Prix 2019 sergisi, Studio-X İstanbul açılışını gerçekleştirdi

Dijital Evrenin Mahsülleri 'bang. Prix 2019' Açıldı

ArtBizTech’in ana destekçiliğini üstlendiği, 'Digital Beast' temasıyla oluşturulan ve 11 projenin yer aldığı sergi bang. Prix 2019, Studio-X İstanbul'da gerçekleştirildi.

Bir duygunun, tasarının ya da güzelliğin anlatımında kullanılan yöntemler bütünü ve bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık olarak betimlenen sanat, günümüze ulaştığı zaman diliminde birçok değişim ve süresiz gelişime ayak uydurmuştur. Sanat tarihi içerisinde birçok sanat akımına tanık olunmuşken, enformasyon toplumunun gelişmesiyle gelen özelliklerin ardından teknolojininde ilerlemesiyle sanatla harmanlanarak oluşan dijital sanat ile yeni bir döneme girilmiştir. Fiziksel olmayan nesnelerin, dijital sanat ile üretiminde bilgisayarların aldığı rol ile klasik sanatın tersine birden fazla duyu organına hitap ederek, geleneksel resim sanatını program ve yardımcı araçlarla, projeleri görsel sanatla birleştirerek hayal gücünün yansıtılabileceği alanı sunuyor. 

Sergi, ziyaretçilerin de bir parçası haline getirebileceği uygulamalı katılımıyla, soyutsal açıdan bakıldığında duygusal bağ ile somut bir yaratım oluşturuyor. 

Yeni medya, kinetik sanat, biyo-sanat ve veri sanatı alanında çalışan gençleri desteklemek amacıyla yola çıkan bang. Prix, bu yıl üçüncüsünü düzenlediği bang. Prix 2019 sergisinin hikayesini ‘bilişsel bilimler’den almasının temel sebebi olarak sanatçıların yaklaşımını ve sergi metnininde oluştuğu ‘sanatçıların belirledikleri kelimeler’den alıyor.

Farklı sergi ve aktiviteler gerçekleştiren inovasyon ekibi ArtBizTech’in ana destekçiliğini üstlendiği sergi bang. Prix 2019 programına katılmaya hak kazanan gençlerin ürettikleri 11 deneyimsel projeden oluşuyor.

Projeler, yapılan açık çağrıdan sonra ortalama 2 aylık süre zarfında başvuruların alınmasının peşi sıra, her yıl değişen 6-7 kişilik bir ekibin oluşturduğu jüri değerlendirmesinden geçerek, başvuru sahipleriyle kurulan iletişim ve mentorlük toplantılarının ardından üretim aşamasına geçilerek sergi sürecini tamamlıyor.

Bu yıl üçüncüsün düzenlendiği dijital çağın sanat projeleri, Ozan Türkan, Ekmel Ertan, Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, İKSV İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer, Stanford Üniversitesi’nden Gözde Durmuş ve ODTÜ Dr. Öğretim Üyesi Elif Sürer tarafından değerlendirmeye alınan farklı içerik ve tarza sahip 11 eser, 14-29  Haziran tarihleri arasında Studio-X İstanbul'da sergilenmeye devam ederken, 2 hafta boyunca çeşitli konuşmacıların katılımı ve workshop’larla devam edecek.

İnovasyon projelerin önünü açmak ve gençlerin teknolojik ve bilimsel unsurları bir araya getirerek sanatsal üretimlerini desteklemek amacı güden bang. Prix’in, yurt dışında da faaliyet göstererek, Ağustos ayında ‘Touch Designer’ etkinliği kapsamında Kanada’ya giden tek Türk grup olacak.

Ecem Salihoğlu | TürkiyeKulisi.com Özel Haber

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2019, 13:19
Esmanur Tuna


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER