Frida Kahlo'nun Bilinen Tek Ses Kaydına Ulaşıldı

Meksikalı ressam Frida Kahlo'ya ait olduğu düşünülen ses kaydı, araştırmalar doğru sonuçlanırsa Kahlo'ya ait 'ilk ve tek' ses kaydı olacak

Frida Kahlo'nun Bilinen Tek Ses Kaydına Ulaşıldı

Yirminci yüzyıl popüler kültür ikonu haline gelen, sanatı, sürrealist olarak tanımlanmışsa da kendisi bu tanımı reddeden dünyaca ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun bilinen tek ses kaydı olduğuna inanılan bir kayda, memleketi Meksika'da ulaşıldığı açıklandı. 

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre Meksika'nın Ulusal Ses Kütüphanesi'nde bulunan kaydın, 1955 yılında yayınlanan El Bachiller radyo programının pilot bölümünden alındığı düşünülüyor.

Frida Kahlo'nun 1954'te yaşamını yitirmesinden bir yıl sonra yayınlanan programda, Kahlo'nun fırtınalı bir ilişki yaşadığı eşi ünlü ressam Diego Rivera'nun bir portresi çiziliyor.

Kayıtta Frida Kahlo olduğu düşünülen kişi, sanatçının kocası için kendi yazdığı Diego'nun Portresi isimli denemeden bir kısmı okuyor.

"EN ÇOK FRİDA'NIN SESİ MERAK EDİLİYOR VE ARANIYOR"  

Fransız haber ajansı AFP'nin çevirisine göre kayıttaki kişi şunları söylüyor:

"(Diego) Arkadaş canlısı bir yüzü ve hüzünlü bakışları olan dev, muazzam bir çocuktu. Koyu, karanlık, fazlasıyla zeki ve büyük gözleri nadiren yerinde dururdu, göz bebekleri bir kurbağanınki gibi kabarık ve çıkık göz kapaklarından neredeyse dışarı çıkardı. Gözleri, bakışlarının daha büyük bir görsel alanı içine almasını sağlardı - sanki büyük mekanlar ve kalabalıkların ressamı için yaratılmışlar gibi..."

Meksika Kültür Bakanı Alejandra Frausto, sanat dünyasını heyecanlandıran gelişmeyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Frausto, yetkililerin hâlâ kaydın Frida'ya ait olup olmadığını incelediğini ifade ederken, eğer Kahlo'nun sesiyse sanatçının var olan tek ses kaydı olabileceğini söyledi.

Doğrulanması halinde, Frida'nın ilk ve tek ses kaydı Meksika'nın tozlu arşivinden çıkmış olacak.

Meksika Ulusal Ses Kütüphanesi, on yıldan fazla bir süredir toplanan koleksiyonla içinde ülkedeki pek çok tarihi ismin ses kayıtlarını arşivinde barındırıyor. Ancak kütüphane direktörü Pável Granados tarafından belirtilen bilgiye göre "en çok aranan" sesin Frida Kahlo'nn sesi. 

Granados bir basın toplantısında, "Frida'nın sesi her zaman harika bir gizem, hiç bitmeyen bir arama olmuştur, şimdiye dek hiç Frida Kahlo'nun kaydı olmadı" açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: British Guardian 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER