'Gece Nöbeti Operasyonu' Canlı Yayınlanacak

8 Temmuz Pazartesi günü Amsterdam’daki Rijksmuseum'da restarosyonu başlayan ünlü tablo 'The Night Watch' tüm dünyada canlı izlenebilecek

'Gece Nöbeti Operasyonu' Canlı Yayınlanacak

12 kişilik uzman ekiple beraber restarasyonuna başlanan, Hollandalı ressam Rembrandt van Rijn'in 1642 yılında tamamladığı 'Night Watch' tablosu tüm dünyadan Instagram canlı yayın aracılığı ile izlenebilecek. 

Canlı yayın müzenin resmi Instagram hesabından 'rijksmuseum'dan bildirdiğine göre operation.nightwatch hesabından yapılacak. 

'Gece Devriyesi' ya da 'Yüzbaşı Franz Banning Cocq ve Milis Birliği' olarak dilimize çevrilen 'The Night Watch' ressamın en bilinen eserlerinden biri olan bu tablo Amsterdam'daki Rijksmuseum'da sergileniyor.

8 Temmuz Pazartesi günü Amsterdam’daki Rijksmuseum, kapılarını açtığında tarihteki en büyük ve en ayrıntılı kamu sanatı restorasyonu başlayacak. Rijksmuseum’daki restorasyon ve data uzmanları ve sanat tarihçileri bu çalışmayı “Gece Nöbeti Operasyonu” olarak adlandırıyor.

Dünyanın en nefes kesici çalışmalarından biri olan ve yedi metre karelik özel bir cam odada yer alan Rembrandt’ın “The Night Watch” eserini 12 kişilik bir uzman ekibi eski ihtişamına geri döndürmek için çalışacak.

Bu restorasyon çalışması sadece müzeyi ziyaret eden halka açık olmayacak. Aynı zamanda tüm dünyada milyonlara ulaşacak bir canlı yayın yapılacak.

Müze yöneticisi Taco Dibbits’in yaptığı açıklamaya göre önümüzdeki on ay içinde bu değerli sanat eserinin her bir katmanının ve pigmentinin haritası çıkartılacak ve eserin durumuna göre bir koruma planı oluşturulacak. Daha sonra bu plana uygun şekilde çalışmalara başlanacak.

Canlı yayın müzenin resmi Instagram hesabından 'rijksmuseum'dan bildirdiğine göre operation.nightwatch hesabından yapılacak. Aynı zamanda #operationnightwatch etiketiyle de gelişmeleri takip edebilmek mümkün.

Kaynak: theguardian

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 12:09
Esmanur Tuna


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER