Göktürk Üçlemesi'nden İlk Tanıtım

Türk mitolojisinden hareketle yola çıkılan 'Göktürk Üçlemesi'nin detayları paylaşıldı

Göktürk Üçlemesi'nden İlk Tanıtım

Yaklaşık bir yıl önce 'CaglarArts' Youtube hesabından yayınladığı bir anons videosu ile Türk mitolojisini ve tarihini destansı bir anlatımla sunacak olan GÖKTÜRK üçlemesi (İlk Göktürk, Kırk Göktürk, Son Göktürk) üzerine çalışmalara başladığını duyuran Türk yönetmen Alper Çağlar’ın (Panzehir, Dağ, Börü) yeni projesinden ilk ön yapım çalışmaları yayınlandı. 

7 yıllık bir proje olan Göktürk Üçlemesi, İlk Göktürk 2019’da, Kırk Göktürk 2022’de ve Son Göktürk ise 2025’de vizyona girmesi planlandı.

Anons videosunda Göktürkler dönemini anlatacak olan bir üçleme üzerine çalışıldığı ifade edilirken; ilk film olacak olan ‘İlk Göktürk’ için 2019 işaret ediliyordu. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ilk ön-yapım videosu ile de ‘İlk Göktürk’ün yapımı için resmen çalışmalara başlandığı duyuruldu. Bununla birlikte videoda öykü ve konsept tasarıma dair detaylar da paylaşıldı.

Film isimlerinden hareketle hikayelerin Göktürk devletinin kuruluşuna, Kürşat ve 40 Çerisi anlatısına ve Göktürk devleti liderleriyle birlikte Türk mitolojisinin dönüm noktalarına odaklanacağını söylemek mümkün. Zira Türk edebiyatında destanlar olarak ele aldığımız pek çok farklı hikaye (Türeyiş, Ergenekon vb), filmlere önemli ölçüde kaynaklık edebilir. 

Yapımın konsept sanat çalışmalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Webtekno, Gameist.co 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 16:03
Esmanur Tuna


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER