Hem Çocuk Hem Tiyatro Bir Arada Bursa'da

'Çocuk ve Gençlik Tiyatroları alanında, iletişim ve paylaşım temelli, uluslararası kültürel ve sanatsal bir arena oluşturmak' amacımız diyen Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vafkı ; 24. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivaline sizleri davet ediyor.

Hem Çocuk Hem Tiyatro Bir Arada Bursa'da

Türk Tiyatro tarihinin öncü kentleri arasında yer alan Bursa, Türk Gölge oyunu geleneğini başlatmasına ve 1957 yılında Ankara´dan sonra Devlet Tiyatrolarının açılan 2. sahnesine sahip olmasına karşın, ne yazık ki tiyatro oluşum ve organizasyonları yönünden aynı şansa sahip değildir.

Bu eksiklikten yola çıkan Bursa Büyükşehir Belediyesi ilk kez 1996 yılında; öncelikle çocuk ve genç izleyicilere yönelik olarak özgün çalışmalar üreten, ulusal ve uluslararası platformlarda sanatsal düzeylerini belirlemiş tiyatroları bir araya getirebilmek ve bu yolla geleceğin tiyatro izleyicilerini bilinçlendirebilmek amacıyla Bursa Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivalini gerçekleştirdi.

'Çocuk ve Gençlik Tiyatroları alanında, iletişim ve paylaşım temelli, uluslararası kültürel ve sanatsal bir arena oluşturmak' amacımız diyen Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vafkı ; 24. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivaline sizleri davet ediyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından , ASSITEJ Türkiye Merkezinin sanatsal desteği ile organize edilen 24. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, bu yıl 14-19 Ekim 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecektir.

Şimdiye kadar her yıl yapılan gelenekselleştirilmiş festivalde tiyatroların yanı sıra , imza günleri , çocuk atölyeleri, değerlendirme toplantıları gibi bir çok etkinlik de yapılmaktadır.

Daha ilk yılında yoğun bir ulusal ve uluslararası katılım ile gerçekleşen festival, uluslararası Çocuk ve Gençlik tiyatroları platformunda büyük beğeni ile karşılanarak, haklı bir saygınlık kazandı. Ülkemizin konusunda en gelişmiş organizasyonu olan festival, bu güne değin ulusal ve uluslararası alanda tanınan birçok tiyatro topluluğu ile teorisyeni bir araya getirdi. Festival bünyesinde öncelikle çocuk ve genç izleyicilere yönelik oyunlara yer verilmektedir.

Her yıl bir çok ülkeyi ağırlayan Bursa , geçen yıl Danimarka ,İngiltere , Macaristan,İtalya ,İran ,Ukrayna gibi bir çok ülkeyi misafir etti. Ayrıca İstanbul,İzmir,Ankara, Adana,Eskişehir,Kocaeli çocuk ve gençlik tiyatro gruplarıda oradaydı.Bu yılda 8 yerli ve 8 yabancı grubun ağırlanması planlanan festival , her yıl olduğu gibi muhteşem görüntüler verecektir.

Katılım için son başvuru tarihi ; 30 Haziran 2019.

Kaynak : Bursa Büyükşehir Belediyesi

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2019, 14:45
Volkan Yılmaz

Türkiye Kulisi Editörü


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER