Osmanlı Eserleri Japonya'da!

Osmanlı dönemi eserleri "Türkiye Yılı" kapmasında Japonya'da düzenlenecek olan sergide yer alacak.

Osmanlı Eserleri Japonya'da!

Dolmabahçe, Topkapı ve Yıldız Sarayı'ndan eserler "Türkiye Yılı" kapmasında Tokyo ve Kyoto'da sergilenecek. Osmanlı dönemi eserlerinin yer aldığı Tokyo'daki  serginin açılısını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yapacak. 

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Osmanlı döneminin günümüze ulaşan yüzlerce yıllık nadide hazineleri, "2019 Japonya'da Türkiye Yılı" kutlama etkinlikleri kapsamında Japonya'ya taşınacak.

"Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğunda Lale Geleneği Sergisi", Japonya'nın en büyük sergi alanı olan Tokyo Ulusal Merkezi'nde 20 Mart'ta açılacak. 

Açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yapacağı 185 Osmanlı eserinden oluşan sergi, 20 Mayıs'a kadar gezilebilecek.

"Osmanlı Sarayında Lale", "Topkapı Sarayı ve Sultan" ile "Türk-Japon İlişkileri" başlıklı 3 bölümden oluşacak sergide, Topkapı Sarayı'ndan 162, Dolmabahçe Sarayı'ndan 9, Yıldız Sarayı'ndan ise 14 eser teşhir edilecek.

Japonya’ya taşınacak Osmanlı hazineleri arasında 16'ncı ve 19'uncu yüzyıllara tarihlenen taht, tuğra, sorguç, tören matarası, ok, yay, hançer, kılıç, zırh, kaftan, gülebdan, laledan, seccade, çini, vazolar ve marangoz aletleri gibi eserler yer alacak.

Daha sonra Japonya'nın Kyoto kentine taşınacak eserler, 14 Haziran ila 28 Temmuz'da Kyoto Ulusal Modern Sanat Müzesi'nde sergilenecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 14:35
Esmanur Tuna


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER