Somali Kültür Sergisi Açıldı

Somali ile Türkiye arasındaki devletlerarası ilişkilerin ulaştığı düzeyden hareketle GSD'nin üçüncü uluslararası konferansı düzenlendi

Somali Kültür Sergisi Açıldı

Somali ile Türkiye arasındaki devletlerarası ilişkilerin ulaştığı düzeyden hareketle, Global Somali Diaspora (GSD)'nin üçüncü uluslararası konferansı Yunus Emre Enstitüsü'nün desteğiyle düzenlendi. Somali’nin kültürü, doğası ve göçebe hayatı çağdaş resim ve antika eserler aracılığıyla sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

17 Haziran tarihine kadar devam eden 3'üncü Uluslararası Global Somali Diaspora (GSD), Yunus Emre Enstitüsü'nün desteğiyle İstanbul'da gerçekleşti. 2014 yılında İstanbul’da kurulan GSD, diasporada yaşayan yaklaşık 3 milyon Somalili'nin birbirleri ile irtibatını artırmayı, ortak problemlerini çözmek için güçlerini birleştirmeyi, çeşitli imkanlar oluşturmak ve anavatanlarına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Konferansta, Ulusun Yeniden Şekillendirilmesi, Diaspora’nın Perspektifi, gençliğin perspektifi, millet yapılanması için Somali gençliğinin çabaları nasıl birleştirilebilir, Somali sanayisini aktifleştirmenin methodları, iş dünyasının Somali’nin yeniden inşasındaki rolü, Somalili profesyonelleri, girişimcileri ve iş insanlarını maksimum faydada buluşturmanın yolları ve İslam işbirliği konularına değinildi.

"NABADOON": SANATLA MEŞGUL OL...  

Dünyadaki Somali diasporasının birbirlerini tanımaları, problemlerini çözmeleri ve ortak gündemler oluşturabilmeleri amacıyla düzenlenen 3. Uluslararası Global Somali Diaspora Konferansı kapsamında 17 Haziran akşamı Taksim Sanat Galerisi’nde, Somali Kültür Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

GSD ve Somali Kültür Derneği tarafından Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde, İstanbul Kültür A.Ş.’nin destekleriyle düzenlenen sergide, Somali’nin kültürü, doğası ve göçebe hayatı çağdaş resim ve antika eserler aracılığıyla sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yerel dildeki mesajı “Sanatla meşgul ol. Arkadaşlık kur, nefret ve aşırılığa karşı dur.” olan ‘Nabadoon’ isimli sergi, 7 Temmuz 2019 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Dünyanın dört bir yanından Somalili üst düzey yöneticiler ve akademisyenlerin yanı sıra fikir önderlerinin misafir edildiği etkinliğin son günü düzenlenen gezi programında katılımcılar, İstanbul’un tarihi ve kültürel birikimini keşfetti.

Esmanur Tuna


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER