Ramazan'da Gıda Ürünlerine Gelen Haksız Zamlar

RAMAZAN’DA ZAMLARA DİKKAT

Ramazan ayı geldi. Bu ayda özellikle gıda tüketimi artıyor, talepte yaşanan bu artış fiyatların yükselmesine neden oluyor.

Oysa ramazan rahmet ayı, ibadet ayı,  sevap kazanma ayı değil mi? Bu sadece tüketicilere dönük mü, üreticilerinde bu aydan nasiplenmesi gerekmez mi? Normalde yüzde 20 kar marjıyla çalışan marketler, gıda üreticileri bu ayda kar marjlarını yüzde 10’a düşürmeliler ki yıl boyunca alamadığı bir ürünü dar gelirli bu ayda alabilsin. Bakıyoruz bunun tam tersi yaşanıyor, neredeyse tüm temel gıda ürünleri ramazan ayında zamlanıyor.

Tüketici Kanunun 61.maddesine 31 Ağustos 2018’de eklenen bir düzenleme var. Buna göre, haklı bir gerekçe olmadan yani maliyetlerde bir artış söz konusu değilse veya döviz kurunun üzerinde bir zam yapılması durumu haksız ticaret kapsamına alındı. Bununda yaptırımı var.

Benim tüketicilerden bir isteğim var, özellikle Ramazan ayında yapılan bu haksız fiyat artışlarını ‘HFA-Bildirim uygulaması’ üzerinden Ticaret Bakanlığı’na bildirsinler. Kullanımı oldukça basit, yapacağınız şey, fiyatında artış olan ürün etiketlerinin fotoğrafını çekerek şikayet forumunu doldurup gönderiyorsunuz. Ben kullanamam veya akıllı telefonum yok diyenler için Alo 175 Tüketici Şikayet Hattını arayabilirler.

Tüketicilere son uyarım; iftara yakın, açlık iyice hissedildiği saatlerde alışverişe çıkmasınlar…

İSTANBUL'DA SUYA YÜZDE 40 İNDİRİM

İstanbul’da suya yüzde 40 indirim yapıldı. Bu güzel gelişme İstanbulluların aklına ‘Biz bugüne kadar suyu yüzde 40 pahalı mı kullandık acaba?’ sorusunu getiriyor. Bir yönüyle haklılar aslında.

Halihazırda suda kademeli fiyat uygulaması var; meskenler için 10 metreküpe kadar su fiyatı daha uygun, 10-20 metreküpe kadar biraz daha pahalı 20-30 arası ise daha da pahalı idi. Anladığım bu indirim oranı da bu kademelere göre yapılacak.

Ancak; düşünün bir hanede 6 kişi var, 18 metreküp su tüketiyor. Başka bir hanede de tek kişi yaşıyor veya 2 kişiler. Onlarda 18 metreküp su tüketiyor. Kalabalık ailede aylık su tüketimi kişi başına 3 metreküp iken, 2 kişilik ailede su tüketimi kişi başına 9 metreküpe çıkıyor. Amaç su tüketimini azaltmaksa, az su tüketmeye özendirmekse bu sistemde bir adaletsizlik var. Kalabalık aile çok su tüketmeden pahalı su kullanmış oluyor. Kısaca, su faturalandırmasında hane halkı kişi sayısı dikkate alınmalı. Umarım bu yapılan indirim düzenlemesinde bunu dikkate alırlar.

Suda, elektrik, doğalgaz, gıda ve haberleşme gibi en temel ihtiyaçlardan biri neticede.

PAKETLENMİŞ GIDALARDAN KATKI PAYI ALINMASI

En temel ihtiyacımız gıda; paketlenmiş gıdalar için yeni bir düzenleme yolda. Bu düzenleme ile tüm paketlenmiş gıdalardan ambalaj katkı payı alınmasını düşünülüyor. Bu katkı payı ücretli poşette olduğu gibi tüketiciden değil direk üreticiden alınacak. Örnek verecek olursak, yoğurt fabrikası ürünü için ambalaj aldığında bu katkı payını hemen ödeyecek, haliyle maliyetlerindeki artışını da tüketiciye yansıtacak.

Bu düzenleme şimdilik rafa kaldırılırmış gibi duruyor. Seçimden sonra ise yeniden gündeme gelir mi bilinmez.

Aslında bu konuyla ilgili halen yürürlükte olan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği var.  Bu yönetmeliğe göre, firmalar, tüketiciye sunduğu ürünlerde kullandığı ambalajların yüzde 55- 60’ını geri toplamak zorunda. Bu geri dönüşüm süreci bugüne kadar şu şekilde işledi; Ambalajların toplanması için bazı firmalara bakanlıkça yetki verildi (Çevko gibi) Bu firmalar üretici firmalara, ambalajların toplanması için kullanılan ambalaj miktarına göre telif sundu. Bu şekilde üretici firmaların bu sorumluluğunu yüklenmiş oluyorlardı. Bunun içinde üreticiden bir bedel çıkıyordu zaten.

Yapılması planlanan ve şimdilik rafa kalkan bu yeni düzenleme eğer eski sistemde kalacaksa ek bir maliyet demek, bu maliyeti de üretici ister istemez tüketiciye yansıtacak.

Elbette doğa korunsun, atıkları toplansın, geri dönüşüm etkin şekilde kullanılsın. Buna kimsenin itirazı olamaz. Ancak temel tüketim ihtiyaçlarına bu şekilde ek yük bindirmeyi doğru bulmuyorum. Bunun için farklı çözümler bulunabilir.

YORUM EKLE