Hem Güçlendiren Hem Zayıflatan Çay: Matcha

Matcha çayının hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için faydaları saymakla bitmez. Kanserle mücadelede bile çok etkili olan bu çayın faydalarını sıraladık

Hem Güçlendiren Hem Zayıflatan Çay: Matcha

Kanser çağımızın en çok gürlen hastalıklarından. Birçok çeşidi olan kanserin önlenmesinde ve tedavisinde imdadımıza koşan doğa bizlere son derece sağlıklı besinler sunuyor. Alternatif tıbbın kaynağı olan şifası besinler arasında sağlıklı otlar baharatlar da büyük yer kaplıyor. Çeşitli bitkilerin yapraklarından yapılan birçok çay kansere adeta savaş açıyor. Bunlardan biri de Matcha çayı. Matcha, sağlık hususunda en yararlı antioksidan kaynaklarından olup en kaliteli yeşil çay tozlarından biridir. Japon kültüründen gelen matcha çayı, ince bir toz haline getirilen çayın buharda pişmesiyle oluşmaktadır. Peki matcha çayının faydalarınelerdir? İşte mucize besin Matcha çayının faydaları...

Bu mucizevi çay sağlık alanındaki en önemli bitkilerden biri olarak görülmektedir. 

 

HAFIZANIZI TAZELER VE KONSANTRASYONUNUZU ARTTIRIR

Matcha çayının önemli özelliklerinden birisi de dopamin ve serotonin üretimine sağladığı faydalardır. Bu iki kimyasal hafızada belirsizliği en aza indirgeyerek konsantrasyon arttırımında da oldukça etkilidir.

İYİ BİR ANTİOKSİDANDIR 

Hayatı tehdit eden birçok hastalığın çözümü olarak kabul edilen matcha çayı, güzel bir cilt görünümüne kavuşmak için de birebir. İçerdiği antioksidan maddeler sayesinde UV radyasyonunun etkilerine karşı savaşır.

KANSER DÜŞMANIDIR 

Tüm antioksidan içeren maddelerle karşılaştırıldığında en yüksek sonuçlar elde ettiğimiz bitkilerden biri de matcha çayıdır. Matcha çayı, içerdiği kateşinler sayesinde kanserle savaşmakta da oldukça etkilidir.

SAKİNLEŞTİRİR 

Dinlenmek ve uyanık meditasyonlar sırasında da kullanılan matcha çayı, verdiği uyuşukluk hissi sayesinde uyku düzeninin oluşturulması ve sinirlerin yatıştırılması için de tercih edilebilir.

KOLESTEROLÜ İYİLEŞTİRİR 

Düzenli olarak tüketilen matcha çayı sayesinde kolesterol dengelenebiliyor. Matcha içmeyenlere oranla içenlerin kalp hastası olma ihtimali %11 oranında daha azdır.

ENERJİ VE DAYANIKLILIĞI ARTTIRIR 

Savaşa gitmeden önce Japon savaşçılarının tercih ettiği bir çay türü olan matcha çayının enerjiyi toplama gibi bir etkisi de bulunmaktadır. Doğal bir kafein içerir. Eşsiz bir kombinasyona sahip olan matcha çayının sinir ve hipertansiyonu da dengelediği görülmüştür.

İYİ BİR KALORİ YAKICIDIR 

Matcha çayı içildiğinde normale göre 4 kat daha fazla hızlı bir kalori yakımı gerçekleşmektedir. Yağ yakımı yönünden de oldukça etkili olan matcha çayının bir faydası da kalp ritmini dengeleyebilir ve yüksek tansiyon için de etkili olmasıdır.

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİDİR 

Etkili bir antioksidan kaynağı olan matcha çayının yapısında A ve C vitaminleri, demir, protein ve kalsiyum gibi yararlı maddeler de bulunur. Bu sayede içildiği andan itibaren vücut kendini daha iyi hissedecek ve hastalıklara karşı savunmacı bir duvar görevi üstlenecektir.

Kaynak: Sabah

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 04:41
Türkiye Kulisi Editör 5


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER