Kilo aldıran hormonlara karşı 10 önlem

Vücudumuzun metabolik seyrini destekleyen hormonların kilo almamızda da büyük bir etkisi var. Sağlıklı beslenseniz de diyet yapsanız da hâlâ kilo veremiyorsanız, hormonlarınızda dengesizlik olabilir. Öncelikli olarak bir endokrin uzmanından yardım almanızda fayda var. Sonrasında ise günlük yaşantınızda ve beslenmenizde bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Vücudumuzda bize kilo aldırabilecek 10 hormon var. Bu hormonları dengede tutmak ve kilo aldırmasını engellemek için almamız gereken bazı önlemler ise şöyle...

Kilo aldıran hormonlara karşı 10 önlem

FAZLA ÖSTROJEN İÇİN BİBERİYE YAĞI

Östrojen seviyelerinizin fazla olması, diyet yapsanız bile zayıflamanıza engel olur. Adet düzensizliğiniz varsa, göğüs ve kalçalarınızda aşırı kilo varsa, bunun nedeni genellikle östrojen hormonunuzun fazla olmasıdır.

Peki östrojen nedeniyle kilo alan biri nasıl zayıflayabilir? Bunun için biberiye yağından yardım alabilirsiniz. Dengeli diyete ek olarak biberiye yağını basen, kalça ve göğüslerinize masaj yaparak uygulayın.

SEROTONİN EKSİKLİĞİNE BU GIDALAR

SEROTONİN EKSİKLİĞİNE BU GIDALAR

Serotonin eksikliği yaşıyorsanız, tatlı krizleri ve yeme bozukluklarınızın yanı sıra depresyon gibi sorunlarla da karşılaşırsınız. Vücudunuzdaki serotonini dengelemek için yumurta, fındık, ananas ve bitter çikolata tüketebilirsiniz.

TİROİD HORMONLARI İÇİN YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER YİYİN

TİROİD HORMONLARI İÇİN YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER YİYİN

Tiroid hormonlarınız dengede değilse metabolizmanız yavaşlar veya hızlanır. Bunun sonucunda ya hızla kilo alırsınız ya da hızla kilo verirsiniz. Tiroid bezlerinizin düzgün çalışmasını sağlamak için yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz. Ayrıca bir uzmandan yardım almayı ihmal etmeyin.

PROLAKTİN YÜKSEKLİĞİ İÇİN UZMAN ŞART

PROLAKTİN YÜKSEKLİĞİ İÇİN UZMAN ŞART

Prolaktin, hipofiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Prolaktin seviyeniz yüksekse, tüylenme, adet düzensizliği yaşayabilirsiniz. Erkeklerde prolaktin seviyesinin yüksek olması ise göğüs büyümesine neden olur. Yüksek orandaki prolaktin hormonu hızla kilo almanıza sebep olur. Prolaktin seviyelerinizin dengelenmesi için uzmandan yardım almanız en doğru seçenek olacaktır.

TESTOSTERON FAZLASI İÇİN BU BESİNLERİ TÜKETİN

TESTOSTERON FAZLASI İÇİN BU BESİNLERİ TÜKETİN

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron, kadınlarda da bulunur. Vücudunuzda fazla testosteron varsa soya, kahve ve tam tahıllı gıdalar tüketmelisiniz. Bu gıdalar fitoöstrojen içerir ve testosteronu dengeler.

ADRENALİN İÇİN STRES

ADRENALİN İÇİN STRES

Adrenalin metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakmanızı sağlar. Bu nedenle adrenalininizi yükseltecek etkinliklere katılmanız önemli. Bu etkinlikler vücudunuz için zararsız 'stres'lerdir. 

ADİPONEKTİN YÜKSELTMEK İÇİN ANTEP FISTIĞI YİYİN

ADİPONEKTİN YÜKSELTMEK İÇİN ANTEP FISTIĞI YİYİN

Karın bölgenizde fazla kilonuz varsa adiponektin hormonunuz eksik olabilir. Tip II diyabet hastasıysanız adiponektin seviyeniz normalden daha düşük olabilir. Adiponektin hormonunu artırmak için düzenli olarak koşuya çıkın. Bunun yanı sıra Antep fıstığı ve sağlıklı yağlar tüketin.

GLUKAGON ARTIRMAK İÇİN UZUN ARALAR VERSİN

GLUKAGON ARTIRMAK İÇİN UZUN ARALAR VERSİN

Kan şekerini artıran bir hormon olan Glukagon, yağ sindirimini destekler ve iştahı azaltır. Dengeli beslenme, glukagon seviyelerini düzenlemek için çok önemlidir. Öğünlerinizin arasını uzun tutmak, glukagon seviyenizi artırır ve yağ yakmanızı sağlar.

İŞTAHI ARTIRAN NÖROPEPTİD Y İÇİN LİF

İŞTAHI ARTIRAN NÖROPEPTİD Y İÇİN LİF

Nöropeptid Y, iştah açan bir hormondur. Nöropeptid Y'nin artması iştahınızla doğru orantılıdır. Nöropeptid Y, yağın göbekte depolanmasını sağlar. Bu hormonu dengede tutmak içinse uzun süre aç kalmamalı ve lifli gıdalar tüketmelisiniz.

GRELİN HORMONUNU DENGELEMEK İÇİN EGZERSİZ

GRELİN HORMONUNU DENGELEMEK İÇİN EGZERSİZ

Grelin, açlık hormonlarından biridir. Grelin seviyenizi dengelemek son derece zor olabilir. Öyle ki uzun süre düşük kalorili beslenseniz bile grelin seviyenizde değişiklik olmayabilir. Grelin seviyelerinizi dengelemek ve açlık krizlerini önlemek için egzersiz yapmanız yeterli.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2021, 14:25
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER