Küçük Dostlarımız Sağlığımız İçin Çok Önemli

Hayvan beslemek stresi azaltır, sosyal iletişimi güçlendirir, ... bahsederken, hayvan beslemenin sağlığa ve ruha faydalarını bilmezler bile!

Küçük Dostlarımız Sağlığımız İçin Çok Önemli

Yapılan bilimsel araştırmalar evcil hayvan besleyen kişilerin beslemeyenlere göre daha sağlıklı olduklarını ve daha uzun yaşadıklarını göstermektedir. 
Hayatınıza renk, canınıza can katmak için dört ayaklı bir dost edinmenizi hararetle tavsiye eden Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, “ Biz insanlar, sevgi gördüğümüzde veya gösterdiğimizde beynimizden "iyilik hali" yaratan ( başta serotonin, oxytocin ve endorfin olmak üzere ) "mutluluk hormonları" salgılanmaktadır. Bu hormonlar, adı üstünde, genel bir iyilik ve mutluluk hali yaratarak bir dizi olumlu fizyolojik olaya ve sonuçlara neden olurlar. İşte hayvan dostlarımız yaşamımıza renk katmaları dışında, başta bu mutluluk hormonlarını harekete geçirmek suretiyle canımıza can katarlar.” dedi

HAYVAN SEVMEK STRES DÜZEYİNİ AZALTIR

Kedi veya köpeğinizle birkaç dakika geçirmek dahi kanda stres hormonu kortisol'ün düşmesine neden olur.

YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRÜR

Stresin azalmasına paralel olarak tansiyon da normalleşmeye başlar

KALP HASTALIKLARINDAN KORUR

Yapılan araştırmalar Kedi-Köpek sahiplerinin kalp hastalığına yakalanma ve kalp krizinden ölme oranının % 30-40 daha az olduğunu göstermektedir.

HAYVAN SEVMEK DEPRESYONA KARŞI KORUR

Hayvanlarımızla ilgilenmek ve oynamak bizi dertlerimizden uzaklaştırır. Öte yandan onların bize karşı gösterdikleri kayıtsız şartsız sevgi ve bağlılık ruh sağlığımıza bir dopingdir.

YÜKSEK KONDİSYON SAĞLAR

Gün içinde köpeğinizle oynamak ve/veya 20-30 dakika gezdirmek onun kadar sizin için de faydalı. Sağlığımız için şart olan günlük egzersiz dozunu sağlar

SOSYALLEŞMEYİ SAĞLAR

Evcil hayvan sahipleri, genellikle diğer hayvan dostları ile bir araya gelir, sıradan ilişkileri dışında sosyalleşirler.

ALARJİLERE KARŞI KORUR

Sanılanın aksine evcil hayvanların olduğu evlerde doğan ve büyüyen çocukların daha az allerjik sorun yaşadıkları tespit edilmiştir.

HAYVANLAR HİSLERİMİZE KARŞI DUYARLIDIR

Özellikle köpekler hislerimize karşı çok duyarlıdırlar. Sıkıntılı anlarımızda duygularımızı paylaşmak ve destek olmak konusunda doğal birer psikologdurlar.

HAYVANLAR SAĞLIĞIMIZA KARŞI ÇOK DUYARLIDIR

Köpekler bizim sağlık durumumuzu çok zaman bizden daha iyi bilirler, hastalık durumlarını sezinleyerek huzursuzlaşırlar. Sahiplerinde mevcut kanserleri dahi sezinleyebilen çok köpek var.

Kaynak: haber7

Türkiye Kulisi Editör 5


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER