Sivilcelerden kurtulmak için 3 yiyecekten uzak durun

Sivilceler genel olarak hormonal değişiklikler ve genetikten kaynaklansa da, yediklerimiz ve beslenme rutinimiz aknenin durumunun ciddiyetinde büyük rol oynuyor. Bazı besin gruplarından uzak durmak, aknelerden kurtulmamıza yardımcı olabilir. İşte sivilcesiz, tertemiz ve sağlıklı bir cilt için uzak durmamız gereken 3 besin...

Sivilcelerden kurtulmak için 3 yiyecekten uzak durun

Sivilceler öz güvenimizi tamamen mahvedebilir. Bazen hangi cilt bakım ürününü kullanırsanız kullanın, sivilceler çıkmaya devam eder. Peki beslenme rutininizde değişiklik yaparak sivilcelerden kurtulabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Express'e konuşan Diyetisyen Harriet Smith, pürüzsüz ve aknesiz bir cilt için bazı gıdalardan uzak durmamız gerektiğini söylüyor.

SİVİLCE GİDERMEDE AKDENİZ DİYETİ SON DERECE ETKİLİ

Hem ergenlikte hem de yetişkinlikte akneyle karşılaşabiliriz. Yaşam kalitesini düşüren akne sorunundan kurtulmak biraz zor olabilir. Diyetisyen Harriet Smith, aknelerin esasen hormonal değişiklikler ve genetikten kaynaklandığını söylüyor. Ancak günlük diyetimiz ve yaşam tarzımızda yapabileceğimiz değişikliklerle cilt sağlığımızı iyileştirebiliriz.

Bazı yiyecekler, akneleri daha da şiddetlendirirken, bazıları ise hafiflemesine yardımcı olur. Harriet'e göre sivilceleri azaltmak veya yok etmek istiyorsanız Akdeniz tarzı bir diyet uygulamalısınız.

Akdeniz diyeti; meyve, sebze, baklagil, tahıl, zeytinyağı, kuru yemiş ve tohumlar içerir. Ayrıca kalp sağlığını iyileştiren yağlar ve yağsız proteinleri sayesinde aknenin şiddetini hafifletebilir.

2 ÖNEMLİ VİTAMİNİ ALMAYI UNUTMAYIN

Aknelerden kurtulabilmek için yeteri miktarda A vitamini aldığınızdan emin olmalısınız. A vitamini, yeni cilt hücreleri üretilmesine yardımcı olur ve ölü cildin gözenekleri tıkamasını engeller.

C vitamini iyi bir antioksidandır ve cildi UV ışınlarının zararlarından koruyabilir. C vitamini ayrıca vücudun kolajen üretmesine yardımcı olur. Böylece cildin korunmasını sağlar.

Peki akne oluşumunu önlemek için hangi gıdalardan uzak durmalıyız? İşte sivilce oluşumuna neden olan 3 gıda...

1- SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ürünlerinin akne oluşumu ile bağlantılı olup olmadığına dair devam eden tartışmalar var. Sivilce probleminiz kötüyse, süt, peynir ve çikolata, kek ve bisküvi gibi süt içeren ürünleri tüketmeyi kesmenizde fayda var.

Süt ürünlerini tamamen kesmek için dengeli ve iyi planlanmış bir diyet şart. Çünkü süt ürünlerini kesmek, kalsiyum, B12, vitamin ve iyot gibi besinleri almanızı engelleyebilir. Bunları alternatif besinlerle ya da gıda takviyeleriyle değiştirmeniz gerekir.

2- ŞEKER

Aşırı şeker tüketimi genel sağlığımız için olduğu kadar cildimiz için de kötüdür. Bazı araştırmalar şekerli yiyecekler tüketmenin akneyi tetiklediğine dair kanıtlar buldu. Ancak şekeri kesmek bazı insanların akne problemini çözmeye yetmeyebilir.

Yetişkinlerin günde 30 gramdan fazla şeker tüketmemesi tavsiye edilir. Bu da 7 çay kaşığı şeker demektir.

Hazır meyve suları ve yiyeceklerin fazladan şeker ve tatlandırıcı içerdiğini unutmamak gerekir.

3- YAĞ

Yüksek yağlı bir beslenme şekline sahip olmak sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Tüm yağlar kötü olmadığı için diyetinizden yağı tamamen çıkarmak doğru bir seçenek değil. Doymuş yağ oranı yüksek gıdaların alımını azaltmanız, onların yerine zeytinyağı, fındık ve avokado gibi kalp sağlığına iyi gelen doymamış yağları tercih edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2021, 15:06
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER