Lewis Hamilton 7. kez dünya şampiyonu

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 14. yarışı DHL Türkiye Grand Prix'si, Intercity İstanbul Park'ta yapıldı. Yarışta Mercedes takımı pilotu Lewis Hamilton 1. oldu. Hamilton, böylece 7. şampiyonluğuna ulaşarak, Formula 1'in en büyük efsanelerinden Michael Schumacher ile şampiyonluk sayılarını eşitledi.

Lewis Hamilton 7. kez dünya şampiyonu

Intercity İstanbul Park Pisti'nde 58 tur üzerinden yapılan yarışta Hamilton, damalı bayrağı ilk sırada görerek sezonun bitimine 3 etap kala kariyerinin 7. şampiyonluğunu ilan etti.

Racing Point'ten Meksikalı Sergio Perez'in ikinci olduğu yarışta Ferrari'nin Alman pilotu Sebastian Vettel ise üçüncü sırayı elde etti.

Hamilton, 2008, 2014, 2015, 2017, 2018 ve 2019'dan sonra 2020 sezonunda da zafere ulaşarak kariyerinin 7. şampiyonluğunu kazandı.

Böylece Hamilton, Alman Michael Schumacher'in 7 kezle "Formula 1'de en fazla şampiyonluk yaşayan pilot" rekorunu egale etti.

HAMİLTON MİCHAEL SCHUMACHER'İ YAKALADI

Lewis Hamilton, Formula 1 efsanesi Michael Schumacher'i yakaladı.

Michael Schumacher destansı kariyerini noktaladığında arkasında ulaşılması imkansız rekorlar bıraktı.

Efsanenin son dünya şampiyonluğunu kazandığı 2004 yılında henüz Formula 1'e adım atmayan bir genç, geride kalan 16 yılda bu rekorları tazelemekle meşguldü.

Lewis Hamilton 2020 sezonunda koleksiyonuna en kıymetli 2 rekoru ekledi. Önce Schumacher'in yarış kazanma rekorunu ele geçirdi. Portekiz Grand Prix'sini ilk sırada bitiren Britanyalı, 92. kez podyumun zirvesine çıktı.

Mick Schumacher, 91 yarışlık rekoru tarihe gömen Hamilton'ı babasının kaskıyla onurlandırdı. Ancak esas hedef bu değildi.

Fangio ve Prost gibi efsaneleri şampiyonluk sayısında geride bırakan Hamilton, son adımını İstanbul'da attı. 7. Dünya Şampiyonluğunu kazanan Mercedes pilotu, artık Schumacher'in en zorlu rekorunun ortağı.

Hamilton bu sezon tarihi rekorların yeni sahibi olurken, kendi dünyasından da uzaklaşmadı.

Yıllardır Formula 1'de ten rengi nedeniyle ayrımcılığa uğradığını söyleyen Britanyalı, Amerika Birleşik Devletleri'nden dünyaya yayılan ırkçılık protestolarında önemli rol oynadı.

Formula 1 pilotlarını "Siyah Hayatlar Önemlidir" hareketine dikkat çekmek için yarışlar öncesinde diz çökmeye davet eden Hamilton, motor sporlarında yeni bir gelenek başlattı.

Formula 1 tarihinde en çok yarış ve pole pozisyonu kazanan pilot olan Hamilton artık tek bir hedefi kaldı. 8. dünya şampiyonluğuna ulaşıp, Schumacher ile paylaştığı rekorun tek sahibi olmak.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER