Telefonlar Artık Daha Geç Değiştiriliyor

Türküye'deki akıllı telefon kullanıcıları her 1.5-2 yılda bir yeni telefon satın alıyorlardı. Ancak artık bu tablo değişti. Yaşanan ekonomik zorluklar tüketicileri aldıkları akıllı telefonları daha uzun kullanmaya zorladı.

Telefonlar Artık Daha Geç Değiştiriliyor

Hürriyet gazetesinden Ahmet Can'ın haberine göre, cari açık üzerindeki akıllı telefonlardan kaynaklanan olumsuz etkiyi azaltmak için alınan önlemler ve döviz kurlarının artması akıllı telefonları değiştirme süremizi uzattı.

TELEFON DEĞİŞTİRME SÜRESİ 2 KATINA ÇIKTI

Türkiye'deki kullanıcıların akıllı telefon değiştirme süresi 36 ayı aştı ve neredeyse 48 aya kadar uzadı. Bu süre, Almanya'da 52 ay, Fransa'da 49 ay, İtalya'da 56 ay, İspanya'da 58 ay civarında. 

Türkiye'de akıllı telefon kullanım oranı yüzde 90'ı geçmiş durumda. Akıllı telefon sahiplerinin yüzde 5'i yılda bir, yüzde 15'i ise iki yılda bir telefonlarını değiştiriyor. Hem Türkiye'de hem de Avrupa genelinde telefon değişimi konusunda donanım kaynaklı sorunlar ön plana çıkıyor. Türkiye'deki kullanıcılar bu sorunlar karşısında telefonlarını tamir ettirmek yerine değiştirmeyi tercih ediyor. 

Avrupa'daki kullanıcıların yüzde 40'ı yeni bir telefon aldığında eskisini yedek olarak saklamayı tercih ediyor. Türkiye'deki kullanıcıların yüzde 35'i ise bir aile üyesine veya arkadaşına veriyor.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER