Ürdün PUBG Oyununu Yasakladı

Son yıllarda oyunlardaki şiddetin artması bu tarz oyunların bazı ülkelerde önlemler almaya doğru itti. Ürdün de bazı önlemleri alma ihtiyacı duyan son ülke oldu

Ürdün PUBG Oyununu Yasakladı

Günümüzde bilgisayar oyunlarıyla ilgili türlü türlü tartışmalar meydana geliyor. Çeşitli ülkelerde insanlar, bilgisayar oyunlarının çocukları ve gençleri şiddette teşvik ettiğini düşünüyorlar. Oyunlarla çok fazla vakit geçirmek yani oyun bağımlılığı da artık Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bir hastalık olarak kabul edildiği için bu tartışmalar azalacak gibi değil.

Popüler Battle Royale oyunu PlayerUnknown’s Battlegrouds (PUBG), Ürdün’ün Telekomünikasyon Düzenleme Komisyonu tarafından farklı 6 oyunla birlikte yasaklandı. Fornite’ın da PUBG ile aynı kaderi paylaşacağı düşünülüyor. Battle Royale oyunlarının engellediği diğer örnekleri gibi burada da asıl endişe, meydana getirilen negatif etkiydi.

Telekomünikasyon Düzenleme Komisyonu’na göre yapılan bir çalışma, bu oyunun tüm yaş grupları için tehlikeli olduğunu gösterdi. Komisyonun yöneticilerinden biri, vatandaşlardan gelen şikâyetlere göre hareket ettiğini ifade etti.

PUBG, daha önce Irak’ta da yasaklanmış, Çin’de ise hiç kimsenin ölmediği daha “hafif” bir sürümüyle değiştirilmişti. Nepal’de ise oyun, geçici olarak engellenmiş ancak temyiz mahkemesi bu engellemeyi kaldırmıştı.

Kaynak: webtekno

Türkiye Kulisi Editör 5


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER