Adıyaman'da foseptik çukuru kazarken tünel buldular

Adıyaman’da foseptik çukuru kazarken, Ortaçağ Dönemine ait 80 metre uzunluğunda ve 3’e ayrılan bir tünel yapısı bulundu.

Adıyaman'da foseptik çukuru kazarken tünel buldular

Otraçağ döneminden kalma tünel, Adıyaman’ın Boğazkaya köyünde tesadüfen bulundu.

Hacı Güngör isimli vatandaş bahçeye yaptıkları tuvalet için fosseptik çukuru kazarken bir delik fark etti. Deliği genişleterek içeri baktıklarında tünel olduğunu gördü. Durumu Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi.

Adıyaman'da foseptik çukuru kazarken tünel buldular - 2

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan ve beraberindeki görevliler, ihbar üzerine belirtilen yere geldi. Belirtilen tünele girmek için Müze Müdürü Mehmet Alkan ve görevlileri, bir insanın girebileceği kadar açılan delikten iple sarkarak aşağı inildi.

Adıyaman'da foseptik çukuru kazarken tünel buldular - 3

Tünele girildiğinde yer yer çökmelerin olduğu fark edildi. Bu çökmelerin bölgede daha önce yapılan su sondajı nedeniyle meydana gelmiş olabileceği tahmin ediliyor. Tünel içerisinde incelemede bulunan Alkan ve görevliler, tünelin yaklaşık 80 metre uzunluğunda olduğu, 3 kola ayrıldığını tespit etti. Genişliği 5 metreden fazla olan tünelin askeri amaçla kullanılmış olabileceği ifade ediliyor.

Adıyaman'da foseptik çukuru kazarken tünel buldular - 4

Müze Müdürlüğünün, tünel yapısının tescili için Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvuracağı öğrenildi.
 

Adıyaman'da foseptik çukuru kazarken tünel buldular - 5

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, foseptik çukuru kazarken ortaya çıkan yapıyla ilgili ihbar üzerine olay yerine geldiklerini belirterek, “İncelemeler sonrasında içeriye girdik. İçeride de bir tünel yapısının 3’e ayrılmış şekilde gördük. İnsan eliyle yapılmış olan izleri gördük. Ortaçağ dönemine ait olan bu tünel yapısı önemli bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 80 metre uzunluğunda, diğer 2 tünelde 20 metre uzunluğunda fakat çökmeler oluştuğu için net bir uzunluk veremiyoruz” diye konuştu.

Adıyaman'da foseptik çukuru kazarken tünel buldular - 6

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER