Antalya'da yılın yağış rekoru kırıldı

Antalya'nın Serik ilçesinde, dün başlayıp, gece boyu yer yer şiddetli olarak etkisini sürdüren yağış nedeniyle tarım alanları ve seralar, sular altında kaldı.

Antalya'da yılın yağış rekoru kırıldı

Bölgede yağışın devam ettiği ve Acısu Deresi'nde taşkın riski olduğu belirtildi. Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü verilerine göre son 24 saatte, 2020 yılında kente düşen en yüksek yağış miktarına ulaşıldı. Kentte, havalimanına 223.2, kent merkezine 161.5, Kaş Kasaba Orman Sahası'na 129.1 kilogram yağış düştü. Tarım arazilerinin su altında kaldığı Belek Turizm Merkezi'ne 120.7, Kumluca'ya 113.3, Elmalı Orman Sahası'na 99.4, Kemer Ovacık Mevkiine 97.6, Finike'ye 96.7, Serik'e 94 kilogram yağış düştü. Meteorolojinin kent için yaptığı turuncu kod uyarısı saat 19.00'a kadar sürüyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 'turuncu' alarmın verildiği Antalya'da yağış, yer yer şiddetli olarak etkisini sürdürüyor. Özellikle Serik ilçesine bağlı Belek ve Kadriye mahallelerinde dün sabah saatlerinde başlayan yağış, tarım alanları ve seralarda su baskınlarına neden oldu. Kadriye'de çilek seralarının bazıları tamamen suya gömüldü. Yağışın gece boyunca devam ettiği ilçede Serik- Belek yolunda bulunan muz seraları da sular altında kaldı.

Muz fidelerinin bulunduğu seralara giremeyen üreticiler, yağışın etkisini yitirmesini beklerken, Belek'ten geçen Acısu Deresi'nin de su seviyesi yağmur sularıyla birlikte önemli ölçüde yükseldi. Bölgede yağışın devam ettiği ve Acısu Deresi'nde taşkın riski bulunduğu belirtildi.

YILDIRIM İSABET EDEN, PALMİYE AĞACI YANDI

Yağışın etkisini sürdürdüğü Antalya kent merkezinde de birçok noktada su baskınları meydana geldi. Su baskınları, cep telefonu kameralarına da yansıdı. Sulara gömülmüş aracın yanı sıra yıldırım isabet etmesi sonrası yanan palmiye ağacının görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Yine sel sularının plastik su depolarını sürüklediği anlar ve bir kişinin yağmurdan korunmak için kullandığı pazarcı şemsiyesiyle yürüme anı görüntülere yansıdı. Evlerde ve tarım alanlarındaki su baskınları da görüntüler arasında yer aldı.

214 SU BASKININA MÜDAHALE EDİLDİ, 26 KİŞİ KURTARILDI

Öte yandan Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekiplerinin son 24 saatte 150 kişilik personelle 214 su baskınına müdahale ettiği belirtildi. Su tahliye işlemlerinin devam ettiği bölgelerde, suda mahsur kalan 26 kişinin de kurtarıldığı kaydedildi.

YILIN YAĞIŞ 'REKORU' KIRILDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 'turuncu kod' ile uyarıda bulunduğu Antalya'nın tamamında iki gündür sağanak etkili oluyor. Dün sabah saatlerinde özellikle Serik, Manavgat ve Alanya ilçelerinde etkili olan yağış nedeniyle birçok tarım alanı su altında kaldı. Akşam saatlerinde ise yağış kent merkezinde etkili oldu. Gece boyunca süren sağanak nedeniyle birçok ev ve iş yerini su bastı. Birçok noktada su tahliye işlemleri devam ediyor. 

Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü verilerine göre son 24 saatte, 2020 yılında kente düşen en yüksek yağış miktarına ulaşıldı. Kentte, havalimanına 223.2, kent merkezine 161.5, Kaş Kasaba Orman Sahası'na 129.1 kilogram yağış düştü. Tarım arazilerinin su altında kaldığı Belek Turizm Merkezi'ne 120.7, Kumluca'ya 113.3, Elmalı Orman Sahası'na 99.4, Kemer Ovacık Mevkiine 97.6, Finike'ye 96.7, Serik'e 94 kilogram yağış düştü. Meteorolojinin kent için yaptığı turuncu kod uyarısı saat 19.00'a kadar sürüyor. 

KAŞ'TA SİTENİN İSTİNAT DUVARI ÇÖKTÜ

Antalya'da devam eden şiddetli yağış, Kaş ilçesinde de etkili oldu. İlçe girişindeki eski Kaş Cezaevi'nin hemen üst tarafındaki Habesos Sitesi'nin istinat duvarı, saat 09.00 sıralarında çöktü. Çökmenin meydana geldiği bölümün altındaki sahibi belirlenemeyen, otomobil, molozlar altında kaldı. Çökme anında bir dairenin oturma odasının duvarı da sıçrayan kayalar nedeniyle yıkıldı. Dairenin ve otomobilin, sitede yazın kalan kişilere ait olduğu, sahiplerinin bulunamadığı öğrenildi. Çökmenin ardından Kaş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bölgede önlem aldı.

Sitede oturan avukat Salim Cengiz, "4 gündür sürekli yağmur yağdı. Toprak suya doyunca sitenin istinat duvarı sabah çöktü. Şu anda binalar için bir tehlike yok. Hava kötü. Önlem almak da zor" dedi.

Öte yandan Kaş'a bağlı Kasaba Mahallesi'nde hayvancılık ve seracılıkla uğraşan Mehmet Ali Gökçe'nin evini su bastı. Evin yanındaki 40 koyunundan 3'ü boğuldu. 4 dönüm sera da sular altında kaldı. Kasaba Mahallesi'nde bazı seraları su bastı.

KEMER'DE TAŞAN DERE, KÖPRÜYÜ YIKTI

Antalya'nın Kemer ilçesinde, gök gürültülü sağanak nedeniyle geçen yıl yapılan ve Çıralı ile Olimpos tatil bölgelerini birbirine bağlayan, 10 metre uzunlukta ve 5 metre genişlikte olan köprü, Ulupınar Deresi'nde su seviyesinin yükselmesiyle yıkıldı.

4 METRELİK DALGALAR OLUŞTU

Çıralı bölgesinde, sahil kısmında kullanılan restoranlarda şiddetli yağış sonrası kıyıdaki işletmelerde ve yerleşim yerlerinde su baskınları oldu. Sahil kesiminde 4 metre yüksekliğe ulaşan dalgalar oluştu. Dalgalarla birlikte sahil, tahta parçaları ve denizden gelen atıklar ile doldu. Bazı noktalarda ise ağaçlar devrildi. Kemer bölgesinde sağanağın etkisini sürdürdüğü belirtildi.

'ALT GEÇİTLER SUYLA DOLDU, ARAÇLAR YOLDA KALDI'

Antalya'da 2 gündür devam eden sağanak yağışın akşam saatlerinde etkisini azaltması bekleniyor. Yağışların sürdüğü kentte sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle vatandaşlar zor anlar yaşadı. Yağmurun öğle saatlerinde etkisini iyice arttırmasıyla alt geçit ve yollar suyla dolarken, bazı araçlar da suda mahsur kaldı. Gelen ekipler araçlarında mahsur kalanları kurtarırken, alt geçitlerde bulunan sular ise rögar kapaklarının açılmasıyla giderilmeye çalışıldı. Yağmurla beraber şehir merkezinde yoğun trafik oluştu. Konyaaltı ilçesinde yağan yağmurdan dolayı bir ağaç devrilirken yol kısmen trafiğe kapatıldı.

'KÖPRÜ TAŞTI, VATANDAŞLAR GERİ DÖNDÜ'

Konyaaltı ilçesinde Hurma ile Çakırlar mahallelerini birbirine bağlayan Hurma-Çandır Çayı Köprüsü ise yoğun yağıştan dolayı taştı. Konyaaltı Belediyesi ekiplerince köprü araç ve yaya geçişine kapatıldı. Köprünün her iki tarafına uyarı levhaları konulurken, köprü girişlerine kum dökülerek geçiş kapatıldı. Bölgedeki araç ve yayalar taşmadan dolayı geri dönerken, bazı vatandaşlar selfie çekerek anı ölümsüzleştirmek istedi.

Köprünün taştığını gören ve ailesiyle anı ölümsüzleştiren Berkay Güven, "Çakırlar bölgesine geçmek için gelmiştik yol kapalı olduğunu gördük. Bizde anı ölümsüzleştirdik ve geri döneceğiz. Yapacak bir şey yok" dedi.

DERE YATAĞI TAŞTI, SİTE SULAR ALTINDA KALDI

Muratpaşa ilçesi Güzeloba Mahallesi'ndeki Kültürkent Sitesi'nin yanından geçen dere yatağı yağmur suları nedeniyle taştı. Sular sitenin etrafındaki sokakları ve site bahçesini kaplayınca vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri kepçelerle vatandaşları balkonlardan tek tek aldı. İtfaiye erleri kurtardıkları çocukları kucak ve sırtlarına alarak suların içerisinden geçirdi. Evleri sular altında kalan ve itfaiyenin kurtardığı vatandaşlar, Muratpaşa Belediyesi'nin kız yurduna yerleştirildi.

SERİK'TE HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Serik'te şiddetli yağışlarla birlikte Kadriye Mahallesi'nde çilek seraları, Belek Mahallesi'nde de muz seraları ve tarım arazileri suyla doldu. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu başkanlığında kurulan 3 ekip bölgede hasar tespit çalışmalarına başladı. Kadriye Muhtarı Süleyman Çalışkan da tespit çalışmalarına katıldı.

Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu, "İl ve ilçemizi etkisi altına alan şiddetli yağışa bağlı tahliye kanallarının taşması sonucu özellikle çilek seralarımızı su bastı. Ekiplerimizle birlikte tespit çalışmalarına başladık. Antalya ilinin yüzde 30 çilek üretimi Serik'te yapılıyor. Tamamı zarar görmedi, kısmi zarar var. Tespite başladık" dedi.

KAŞ'TA SERA, EV VE TARLALARI SU BASTI

Antalya'da etkili olan şiddetli sağanak nedeniyle Kaş'a bağlı Kasaba Mahallesi'nde 7 üreticiye ait 15 dönüm sera sular altında kaldı. Bazı evler ve açık arazideki ekili alanlarda da su baskınları meydana geldi. Derelerin taşması sonrası ise Kasaba Ovası suyla doldu.

Demre ilçesinde ise yağışın etkisiyle birlikte denizde üç renk oluştu. Açıkta mavilikler görülürken, kıyıya doğru kahverengi ve köpükler nedeniyle beyaz görüntü ortaya çıktı.

BAŞKAN TOPALOĞLU: TEYAKKUZDAYIZ

Kemer'de yağışın etkisiyle yollara düşen kaya parçaları da belediye ekiplerince temizlendi. Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, ekiplerin çalışmalarını denetledi. Ekiplere iş güvenliğini almaları ve vatandaşa hizmeti aksatmamaları yönünde telkinlerde bulunan Başkan Topaloğlu, "Belediye olarak teyakkuzdayız. Bölgemizde devam eden şiddetli sağanaktan etkilenen halkımızın yanındayız. Mesai saati gözetmeksizin tüm ekiplerimizle sahadayız. Bazı iş yerlerinde su baskınları oldu. Tarım alanları suyla doldu. İlçemizde bazı yerlerde fırtına nedeniyle ağaçlar devrildi. Ekiplerimiz ağaç devrilmesi nedeniyle kapanan yolları kısa sürede açtı. Belediye ekiplerimiz her türlü tedbiri almaya devam ediyor. Vatandaşlarımızın tedbir almasını rica ediyorum" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 16:34
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER