Çeşme'yi hortum, Çiğli'yi dolu vurdu! Felaketin boyutu gün aydınlanınca ortaya çıktı

İzmir'de dün akşam etkili olan kuvvetli fırtına ve sağanak, Çeşme ilçesinde hortum felaketine neden oldu. Araçları havalandırıp savuran hortum ağaçları devirdi, çatıları uçurdu. En fazla Alaçatı Port ile çevresinde hasara neden olan hortum bir vinci devirdi; 9'u işçi 18 kişi yaralandı. 4 tekne battı. Karşıyaka, Menemen ve Çiğli ilçelerinde ise sağanak nedeniyle onlarca ev ve iş yerinde su baskını yaşandı. Seralar sular altında kaldı. Felaketin boyutu ise günün ilk ışıklarıyla ortaya çıktı. Park halindeki bir hafif ticari araç yaklaşık 200 metre ilerideki makilik alana sürüklendi.

Çeşme'yi hortum, Çiğli'yi dolu vurdu! Felaketin boyutu gün aydınlanınca ortaya çıktı

İzmir’de dün saat 21.30 sıralarında başlayan gök gürültülü sağanak ve fırtına, kenti vurdu.  Kuvvetli  fırtınanın etkili olduğu Çeşme ilçesinde ise hortum felaketi yaşandı. İlçenin turizm merkezi Alaçatı'ya 21.30 sıralarında gelen hortum, yarım saatte Alaçatı Port'ta büyük hasar meydana getirdi. 4 tekne battı, 10 otomobilde hasar oluştu. Bir inşaatın kule vinci, işçilerin kaldığı barakaların üzerine devrildi. Yaralanan 9'u işçi 16 kişi, İzmir ve Çeşme'deki hastanelere kaldırılarak, tedavi altına alındı.Sürüklenen 2 katlı konteynerin parçalandığı hortumda, park halindeki 74 AAK 517 plakalı hafif ticari araç (üstte) yaklaşık 200 metre ilerideki makilik alana sürüklendi. Çok sayıda otomobilin camları kırıldı. Bir ağaç kökünden sökülürken bir ağaç gövdesinden kırıldı.

LÜKS VİLLA HARABEYE DÖNDÜ

Hortumun vurduğu yerlerden biri de 34 tripleks villanın bulunduğu Pruva Evleri Sitesi oldu. Ağaçlar evlerin üzerine devrildi. Villaların pergoleleri parçalandı. Camları patladı. Çatılarındaki kiremitler uçtu. Park halindeki onlarca otomobil ters dönüp, sürüklendi. Sitenin önündeki marinada bulunan 4 tekne battı, 1 teknede de hasar oluştu. Evlerin boş olması can kaybını önledi. Vatandaşların deprem zannettiği felaketin boyutu, günün ilk ışıklarıyla ortaya çıktı.

ARAMA-KURTARMA EKİPLERİ SEVK EDİLDİ

İzmir Valiliği ise yaptığı açıklamada hortumun ardından ilçeye İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden (AFAD) 2 araç ve 9 personelden oluşan arama kurtarma ekibi, itfaiyeden 9 araç ve 40 personel ile jandarma, emniyet ve 112 ekiplerinin sevk edildiğini bildirildi.

SU BASKINLARI YAŞANDI

Karşıyaka, Menemen ve Çiğli ilçelerinde ise sağanak etkili oldu. Aralıklarla yaklaşık 2.5 saat süren ve zaman zaman etkisini arttıran sağanak yağışta onlarca ev ve iş yerini su bastı. Örnekköy Mahallesi'nde bulunan İZSU'ya ait derenin debisi de yağmur suları ile yükselip, taştı. 7554 Sokak, sular altında kaldı. Sel sularının sürüklediği toprak nedeniyle sokaklar balçıkla kaplandı. Çiğli ilçesinde ise 8861 Sokak'taki kilit parke taşları, sel nedeniyle yerinden söküldü. Yolda yer yer çökmeler meydana geldi. 7 araç sel sularına kapıldı. Sürüklenen araçlar, çekiciler yardımıyla bulundukları yerden kaldırıldı. Mavişehir'de ise denizin yükselmesi nedeniyle vatandaşlar, dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. Menemen ilçesinde, tarım arazileri suyla doldu. Yağışın etkisini kaybetmesiyle sular çekildi.

DOLU SERALARI VURDU

Urla ve Güzelbahçe ilçelerini ise dolu vurdu. Ceviz büyüklüğünde yağan dolu, park halindeki araçlar, çatılardaki güneş enerjisi panelleri, ekili alanlar ile 700'e yakın seraya zarar verdi. Dolu nedeniyle naylonları yırtılan seralarda yetiştirilen enginar, marul ve karanfiller zarar gördü.
 

HORTUMUN NEDEN OLDUĞU ZARAR DRONLA GÖRÜNTÜLENDİ

İzmir'in Çeşme ilçesinin turistlik mahallesi Alaçatı'da kuvveti fırtına ve hortumun neden olduğu zarar, DHA tarafından dronla görüntülendi. Havadan çekilen görüntülerde kiremitleri uçmuş binalar, devrilen tekne ve otomobiller yer alıyor. Görüntüler yaşanan doğal afetin boyutunu ortaya koydu.

Öte yandan, belediye ekipleri, ilçede temizlik çalışmalarına başladı. Hasar tespit çalışmalarının ise günün ilerleyen saatlerinde yapılacağı öğrenildi.

BAŞKAN TUNÇ SOYER, ALAÇATI PORT'TA İNCELEMELERDE BULUNDU

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran,  Alaçatı Port'ta zarar gören villa siteye giderek incelemelerde bulundu.

Daha sonra basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Tunç Soyer, İzmir'in felaketlerle boğuşmaya devam ettiğini söyledi.  Yaşanan doğal felaketlerden dolayı çok üzgün olduklarını kaydeden Soyer, “Arkadaşlardan aldığımız bilgilere göre her şey 20 saniye içinde yaşanmış. Bu kısacık sürede, büyük bir felaket yaşanmış. Gördüğümüz tablo çok üzücü ve ne kadar büyük bir felaket yaşandığını da gösteriyor. Çatılar uçmuş, araçları kaldırıp yere çarpmış. İnanılır gibi değil. Biz bunları, hep Uzak Doğu ülkelerinde Latin Amerika'da yaşanan felaketler olarak bilirdik. Ama iklim değişikliği denilen şey, doğa felaketleri ve afetlerin bize de o kadar uzak olmadığını gösteriyor. Yani doğanın dengesini bozdukça ve onun üzerinde bir güç olduğumuzu sandıkça, doğa da herkese ağzının payını veriyor.  Doğayla daha uyumlu ve doğayı koruyan bir yaşam tarzını ciddiye almamız gerekiyor" diye konuştu.

Felaketin yaralarını sarmak için hızla harekete geçtiklerini vurgulayan Soyer, yaralanan 18 kişiden ikisinin hastanedeki tedavisine devam ettiğini hatırlattı. Soyer, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yaralı sayısının daha az olduğunu belirtti. Soyer, "Çatılardan uçan kiremitlerden çok daha fazla insan zarar görebilirdi. Herkese geçmiş olsun diliyorum. Hasarlar için yardımcı olup elimizden geldiğince yaraları saracağız. Hasarla ilgili tam bir tespit yapamadık. Urla'nın Kuşçular bölgesinde özellikle seralarda ciddi hasar var. Arkadaşlarımız orada çalışıyor. Hayvancılık yapılan, tarımla uğraşılan yerlerde de hasarlar var" dedi.

VATANDAŞLAR, EVLERİNİ TANIYAMADI

Alaçatı Port'ta evleri bulunan vatandaşlar da sabah saatlerinden itibaren bölgeye gelerek, hasarları belirlemeye çalıştı.

Felaketin yaşandığı sırada evde olmadığını anlatan Ceylin Sakbaş, "Gece, merak edip geldim, dışarıdan baktım. Evimin çatısı uçmuş, camların hepsi kırılmış. Sabah da evin içini kontrol ettim. Kardeşimin odası çok kötü durumdaydı. Kepenkler, odanın içindeki dolaba kadar girmiş. Ciddi hasar var. Şaşırdım ve çok korktum. Buraya yazları geliyorum. Ama kışın da geldiğim oluyordu" dedi.

Tuncer Vardarcı da Alaçatı Mahallesi'ndeki yakınlarına destek için geldiğini söyledi. Vardarcı, "Burada arkadaşlarımın evi var. Geceden beri takip ediyoruz. İnanılmayacak bir şey yaşandı burada. Sabah olunca gördüklerime şaşırdım. İnanılacak gibi değil. ABD'de evler uçuyor ama onlar karton evler. İklim değişikliğini görüyoruz. Bu olay, baharda olsaydı herkes balkonda olurdu. Daha kötü olaylar yaşanabilirdi" diye konuştu.

Erdem-Nilay Tuğsavul çifti ise İzmir’de hortum yaşanmasına çok şaşırdıklarını belirterek evlerini kontrol etmek için geldiklerini belirtti. Çift, “Buraya dün geliyorduk. Hortum çıktığını öğrendik. Komşularımıza yardım ettik. Can kaybı olmadığına şükrediyoruz. Deprem zamanında da buradaydık. İzmir’de hortumun olmasına şaşırdık" ifadelerini kullandılar.

ÇEŞMEYİ VURAN HORTUM FELAKETİNDE YARALI SAYISI 18'E YÜKSELDİ

İzmir'in Çeşme ilçesini vuran hortum felaketinde yaralananların sayısının 18'e yükseldiği bildirildi. 1'i İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, 1'i de Çeşme Devlet Hastanesi olmak üzere 2 kişinin daha tedavi olduğu bildirildi. Yaşanan hortum felaketinde kaldıkları konteynerin üzerine kule vinç devrilmesi nedeniyle 9’u şantiyede çalışan işçi olmak üzere şu ana kadar 18 kişinin  çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

KORCAN KARAR YAŞADIĞI FELAKETİ ANLATTI

Alaçatı’da 6 yıldır yaşayan ve hortuma şahit olan gazeteci  Korcan Karar o anları DHA’ya anlattı: “Dün akşam saat 21.20'de evde oturduğumuz sırada bir uğultu sesi duyduk. Daha sonra giderek yükselen ve hiç alışık olmadığımız bir rüzgâr sesi duyuldu. Uğultuyla karışan bu sesi kapalı evin içinden hissettik. Gazetecilik refleksiyle hemen dışarıya çıktım. Hava yağmurluydu, baktım şimşek çakıyor. Etraf da aydınlanınca hortumu hissettim. Arkasından geldiği yöne baktım. Alaçatı Port'un 750 metre ilerisinde oturuyorum.  Hemen arabama bindim. Görüntüleri çektim. Gece, yaşananların vehametinin farkında olamadık.“Bir şantiyede vinç devrildi. Yaralılar vardı. 18 yaralının 6’sı taburcu edildi. 12’sinin tedavisi devam ediyor.  Sonra Alaçatı Port'a geldim. Tekneler batmış, araçlar devrilmişti. Aslında, dün akşam bir felaket yaşadık. Herkese geçmiş olsun diliyorum.”


EGE' DE ÇEŞME' DE BU DENLİ KUVVETLİ BİR DOĞA OLAYINI İLK KEZ YAŞIYORUM 

İzmir’de son dönemlerde hiç yaşanmayan doğal felaketlere şahit olduklarını belirten Korcan Karar, “Deprem ve selin ardından, ilk kez hortum yaşadık. Hepsi üst üste geliyor. Küresel ısınma çok etkiliyor. Bu sefer ucuz atlattık. Geçmiş olsun Alaçatı'ya. Bu yaraları beraber saracağız. Bu faciadan da yine birbirimize sarılarak, anlayışla destek olarak geçireceğiz. Arama kurtarma ekipleri anında gelip çalışmalara katıldı. Ben şimdiye kadar birçok doğa olayını haberci yanım nedeniyle gittim yaşadım, tanık oldum. Ama Ege'de, Çeşme'de bu denli kuvvetli bir doğa olayını ilk kez yaşıyorum " dedi.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER