İstanbul, Kartal'da riskli binalarda deprem korkusu ile yaşıyorlar

İzmir'deki depremin ardından gözler bir kez daha riskli yapılara çevrildi. Bunlardan birisi de İstanbul Kartal'da bulunan 100 daireli bir alan. Bölge halkı riskli yapı olarak ilan edildiğini söyledikleri binalarının bir an önce yenilenmesini istiyor.

İstanbul, Kartal'da riskli binalarda deprem korkusu ile yaşıyorlar

Gümüşpınar Mahallesi’nde 40 yıl önce lojman olarak inşa edilen binaların bir kısmına karot testi yapılarak çürük olduğunu tespit edildi.

Yaklaşık 10 bin metrekarelik alandaki binalar 10 bloktan oluşuyor. Ve 100 daire bulunuyor.

Bölgede oturanlar evlerin yenilenmesini isterken bloklardan biri belediye tarafından mühürlendi.

Ayrıca bazı vatandaşların binaları terk ettiği de belirtildi.

Ancak maddi imkanı bulunmayanlar hala riskli yapılarda yaşamaya devam ediyor. Deprem korkusu yaşayan, evlerinin bir an evvel yenilenmesini bazı daire sahipleri konuştu.

''MUTFAK ÇATLAK, DUVARLAR ÇATLAK''

Gönül Taş, “Çok tehlikeli, mutfak çatlak, duvarlar çatlak. Ev çok kötü sallanıyor. Korku içindeyiz ama mecburuz. Nerede kalacağız, kış ortası soğuk. Yaşlı bir annem var. Yeniden yapılmasını istiyorum. Dayanıklı olsun, korku içinde yaşamak istemiyorum. Burası 40 yılı aşkın süre önce yapıldı” dedi.

Daire sahibi Nesrin Akay da lojman olarak yapılmış binaya 1993’te taşındığını söyleyerek, “Burası devletin olduğu için arsa da bize ait değil. Normal müteahhitte verdiğimizde 100-150 bin lira fark istiyor. Biz burayı TOKİ’nin yapmasını istiyoruz. Çürük raporu alındı, Ekim’in 27’sinde belediyeden onaylanmış. İhtar bazılarına gelmiş, bize gelmedi. Ben okudum, 2 ay süre tanıyor. Bu da Aralık’ın 27’si oluyor” dedi.

''BİZ TABUTUN İÇİNDE CANLI YAŞIYORUZ''

Binada oturan bir başka vatandaş, ise “Tapu Kadastro Müdürlüğü yazıyor. Kartal Belediyesi Kentsel Dönüşüm. Binanız hasarlı bilginiz olsun, belediyeye gelin görüşelim, diyor. Belediyeye gittik, ‘Bu yazı size yanlış geldi.’ dediler. Binaların hali de bu. 1999 depremini yaşadık. Hepsi burada oturan insanlar. Adamlar hem evden kaçıyorlar, kiraya veriyorlar. Mevtayı tabuta koydun, defnettin geldin. Biz tabutun içinde canlı yaşıyoruz.” diye konuştu.

''BETON KUM GİBİ DÖKÜLDÜ''

Meltem Akyalçın da, “Depremden sonra kontrollere geldiklerinde aşağıda ölçüm yaptıklarında betonun kum gibi döküldüğünü gördük. O kadar basit yapılmış ki bina. Şu anda oturuyoruz ama Allah’a emanet oturuyoruz. Evin içini görseniz çatlak içinde. Evde eğilmeler oluştu. Ben fotoğraflardan anlıyorum. Duvar yan yatmış duruyor.” dedi. Kiraya çıkmasının mümkün olmadığını söyleyen Akyalçın, “İzmir’de yaşanan deprem bizim burada yaşanmış olsaydı, hepimiz şu anda ölmüştük.” şeklinde konuştu.

Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde 114 kişi hayatını kaybetti. 

Depremde 17 bina yıkıldı. Yaklaşık 1 hafta süren çalışmalarda akıllara Rıza Bey ve Doğanlar Apartmanı kazındı. 

Ayda bebek tam 91 saat Rıza Bey Apartmanı'nda enkaz altında kaldı. 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 17:41
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER