Dünyanın En Eski Gölü Harikalar Diyarına Dönüştü

Sibirya'nın incisi, dünyanın en eski gölü olan 'Baykal Gölü' kış boyunca su üzerinde kalın bir buz kabuğunun oluşması ve bölgeyi buzlu bir oyun alanına dönüştürmesiyle canlanıyor

Dünyanın En Eski Gölü Harikalar Diyarına Dönüştü

Güney Sibirya'da bulunan Baykal Gölü, dünyanın en eski gölü olmasının yanı sıra kış boyunca suyun üzerinde oluşan buz kabuğunun bölgeyi buz krallığına çevirerek görsel şölen yaratıyor. Baykal Gölü donduğunda kristal berraklığında bir görüntü oluşturur. 

Güney Sibirya'da bulunan Baykal Gölü, asırlardır yerli halkın ve ziyaretçilerin hayallerini yakalamaktadır. 25 ila 30 milyon yıl arasında bir yerde kurulan Baykal Gölü, dünyanın en eski gölü olarak kabul edilir ve 3.500'den fazla bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapar. Göl yıl boyunca çok güzel olsa da, kış boyunca su üzerinde kalın bir buz kabuğunun oluşması ve bölgeyi buzlu bir oyun alanına dönüştürmesiyle canlanıyor.

Baykal Gölü, donduğunda kristal berraklığında suyu ile tanınır ve şeffaflık muhteşem bir görüntü yaratır. Derin çatlaklar ve hapsolmuş metan kabarcıkları, kış aylarında tutulan 1,5 ila 4,5 fit kalınlığındaki buz katmanından kolayca görülebilir. Aslında, gezginler eşsiz kış atmosferinde ıslanmaları için dünyanın dört bir yanındaki yerlere akın ediyorlar.

Ocak ayının ortasından Nisan ayının ortasına kadar, Baykal Gölü kışın tamamen suya batırıldığında, araçlar doğrudan buza girebilir ve ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim yaşatabilir. Gölün adalarında bulunan buz mağaraları ile sıradışı şekiller yaratan buz tepeleri arasında her zaman görülmeye değer bir şey vardır.

Fotoğrafçılar için Baykal Gölü gerçek bir zevktir. Aynı zamanda dünyanın en derinleri olan uzun hilal şeklindeki göl, manzara ve doğa fotoğrafçılığını seven insanlar için mükemmel bir oyun alanıdır. Olağandışı buz oluşumları, kar yığınları, buz yarıkları ve büyük boy buz sarkıtları, Sibirya'nın bu cevherinde bulunan ilginç hava olaylarından sadece birkaçıdır.

SİBİRYA'DAKİ BAYKAL GÖLÜ, 25 MİLYON YILDAN DAHA ÖNCE OLUŞMUŞ

KRİSTAL BERRAKLIĞINDA SU VE BUZUN İÇİNDE SIKIŞAN METAN KABARCIKLARI İLE BİLİNİR

Kaynak: mymodernmet

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER