Flört Uygulamaları Yeme Bozukluğunu Tetikliyor

Amerika Boston’daki Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar flört uygulamaları ve beden imajı arasındaki ilişkiyi inceledi

Flört Uygulamaları Yeme Bozukluğunu Tetikliyor

Amerika Boston’daki Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar flört uygulamaları ve beden imajı arasındaki ilişkiyi inceledi. Journal of Eating Disorders adlı bilimsel yayında yer alan araştırmada, bin 726 katılımcının flört uygulaması kullanma ve kilo kontrolü alışkanlıkları incelenmesiyle kullanan kadınların, kullanmayanlara göre kilolarını kontrol altına almak için sağlıksız diyet yöntemlerine başvurma ihtimali 26,9 kat daha fazla, erkeklerdeyse bu oran 14,6 kat fazla olarak belirlendi.

Araştırmaya göre, flört uygulamaları kullanan 183 kadın ve 209 erkek katılımcı, araştırmaya katılmadan önceki son 30 gün içinde bir flört uygulaması kullandıklarını söyledi. Ardından katılımcılara son bir sene içinde kilo kontrolü sağlamak için başvurdukları alışkanlıkları soruldu.

Flört uygulamaları kullanan kadınların yüzde 44,8’i ve erkeklerin yüzde 54,1’i, geçen 12 aylık sürede kilo kontrollerini sağlamak için diyet yaptıklarını söyledi. Kadınların 5’te birinden fazlası, erkeklerinse 3’te birinden fazlası kilo vermek için kusarlarken, kadınların yüzde 24’ü ve erkeklerin yüzde 41’i müshil kullandıklarını ifade etti.

SAĞLIKSIZ KİLO KONTROLÜ YÖNTEMLERİNE BAŞVURUYORLAR

Araştırmanın baş yazarı Dr. Alvin Tran, “Bu çalışma, flört uygulaması kullanımıyla sağlıksız kilo kontrolü davranışları arasındaki ilişkiyi keşfeden ilk araştırma” dedi. Bu uygulamaları kullanan kişilerde sağlıksız kilo kontrolü yöntemlerine başvurma oranlarının yüksek olduğunu belirten Dr. Tran, bu oranların ırk ve etnik kökenlere göre değişiklik gösterdiğini söyledi.

Dr. Tran’a göre sağlıksız kilo verme yöntemlerine başvurma oranları özellikle Afrika kökenli Amerikalılar’da yüksek. bu tür görünüm odaklı uygulamanın bireylerin görünüşlerine dikkat etmelerinde takıntılı olmalarına neden olduğunu belirten araştırmacılar, kilo verme uğruna yapılan sağlıksız davranışların artırmasından endişe ediyor.

Kaynak: Kooplog

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 16:16
Esmanur Tuna


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER