Kendine Özel Yöntemlerle Çocuk Yetiştirmek En Doğrusu Değil Mi?

Bildiğiniz bütün doğruları unutturan, ezberimizi bozduran,hiç öyle kitaplarda yazıldığı gibi olmayan melekler, çocuklarımız.

Kendine Özel Yöntemlerle Çocuk Yetiştirmek En Doğrusu Değil Mi?

Ne çok büyük cümleler kurulur bu konu üzeri değil mi? Herkesin bir söyleyeceği vardır. Hele de sizden önce bu konuyu tecrübe etmiş kişilerin kesin vardır. Konu ne mi? Elbette çocuk yetiştirmek.

Bildiğiniz bütün doğruları unutturan, ezberimizi bozduran,hiç öyle kitaplarda yazıldığı gibi olmayan bir konu. Sadece anne ve çocuğuna özel. Çünkü her çocuk ve her anne özeldir. Hiçbirimizin birbirimize benzemediğimiz gibi, bu ilişkide kendine hastır.

Her çocuk karakteriyle doğar ve biz anneler ona göre şekil almalıyız. Yanı aslında çocuğun karakteridir bu ilişkiye yön veren, anneler değil. Çocuklardır alınacak şekli belirleyen. Elbette bilinen genel hatlar vardır. Altı aylıkken ek gıdaya geçebilir, bir yaşında şu gelişimi gösterir,iki yaş sendromu ... gibi gibi. Ama altı aylıkken de önce havuç suyumu, elma suyumu kararını veren yine bebektir.

Sonuç olarak annelere düşen görev bu karakterlere şekil vermektir. Çocuklarımızı bir hamur kıvamında yoğurmak ,sivri bulduğumuz köşelerini yumuşatmaktır ,bize verilen emanete iyi bakmak. Hayata ve kendine faydalı olabilmesi için, iyi insanlar olabilmek yolunda şekillendirebilmektir annelik.

Çocuklar bizim sahip olduğumuz varlıklar değil, emanetlerimizdir. Bu emanete en iyi sahip çıkmanın yolu sevgiden,sabırdan,merhametten,hoşgörüden geçer. Ruh ve beden sağlığı yerinde öncelikle kendilerine sonrasında topluma faydalı çocukların yolu , eğitimli ve bilinçli annelerdir.

 Eğitimden kasıt lise,üniversite eğitimi değil elbette. Okuyan,araştıran,sorgulayabilen anneler kastımız. En önemlisi de doğru soruyu sorabilen anneler. Neden bu çocuk böyle? Neden Ayşe'nin oğlu koşarken benim çocuğum koşmuyor? Neden Fatma'nın kızı konuşken benim çocuğum konuşamıyor? değil! Nasıl koşmasını sağlayabilirim? Nasıl bir çözüm üretmeliyim ki onu konuşmaya teşvik etmeliyim? Nasıl bir yol izlemeliyim?

 İşte bu sorular çözüm odaklı olup,nedenlere boğulmadan, sorunları çözmeye götürür anneleri. Üstelik bu bilinçli ve doğru sorular anne-çocuk ilişkinizi her evresinde geçerlidir. Bu anne-çocuk ilişkisinin de sağlıklı ve mutlu ilerlemesinin yoludur.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2019, 17:15
Volkan Yılmaz

Türkiye Kulisi Editörü


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER