Taksim Camii'ni İnşa Ederek Vakfeden Altan Elmas'ın Hikayesi

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açılışı yapılan Taksim Cami, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas tarafından yaptırıldı.

Taksim Camii'ni İnşa Ederek Vakfeden Altan Elmas'ın Hikayesi

Taksim Camii açılışı geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilmişti. Açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan'da katılmıştı.

Taksim Camii'si açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mihrap, mimber ve kürsü tasarımını Altan Elmas tarafından yaptırıldığını açıkladı.

Altan Elmas Tarfından Tasarlanmıştır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Mihrap, minber ve kürsü ise bizzat caminin banisi Altan Elmas tarafından tasarlanmıştır.

Taksim Camii'ni, bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Camii'ne verilen bir selam, yarın ulaşacağımız İstanbul'un fethinin 568'inci yıl dönümüne bir hediye olarak görüyorum.

Altan Elmas da Konuşma Yaptı

Altan Elmas ise "Taksim Cami davasının ne demek olduğunu bildiğini" belirterek şöyle demişti: Sözün sahibi sizsiniz ama ben de Taksim'in çocuğuyum. Dedem 1936'da Erzincan Refahiye'den geldi Taksim'e.

Ben de burada 150 metre ileride doğdum, Taksim Caddesi'nde. Babam, amcalarım esnaflık yaptılar burada. Bilirim ben Taksim Camii'nin ne demek olduğunu.

Bilirim Taksim Camii davasının neye tekabül ettiğini. Bilirim hepsini, yaşadım iliklerime kadar burada. Hep ıslandık burada, güneşin altında yandık.

Ama elhamdülillah Cumhurbaşkanımız liderliğinde bugünleri de gördük. Emeği geçen tüm kardeşlerime şükranlarımı arzediyorum.

Elmas'ın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Az önce Altan Bey 'ben buranın çocuğuyum' dedi.

Sen buranın çocuğusun da biz başka yerin çocuğu değiliz. Ben Kasımpaşa'nın çocuğuyum. Buralarda çok gezdik tozduk. Keşke buraların dili olsa da konuşsa...

Fakat Taksim Camii, bizim dünyamızda farklı bir öneme sahipti. Çünkü caminin yerinde mescid bile yok ve burada maalesef bir cami yapımına müsaade yok.

Adeta kümes gibi yerlerde, gazeteler üzerinde müminler namazlarını eda etmeye çalışıyorlardı. Şimdi kubbesinden Kur'an nidaları inşallah kıyamete kadar eksik olmayacaktır." dedi.

Taksim Camii'ni İnşa Ederek Vakfeden Altan Elmas'ın Hikayesi

Taksim'de bir cami yapılması tarih boyunca mücadele halini almış, Islahat Fermanı'nın ilanının sonrasında tarihte "93 Harbi" olarak bilinen büyük savaşta Rusların zaferinden iki yıl sonra Taksim Meydanı'ndan gözüken Aya Triada  adlı kilisenin inşasının bitmiş, bu kilise Ruslar tarafından yaptırılmıştı.

Demokrat Parti iktidarında Taksim'de bir cami inşa edilmesine ilişkin  girişim 1952 yılında yapıldı.

Mevlana ailesinden gelen tıp profesörü Feridun Nafiz Uzluk'un başkanlığındaki Anıtlar Derneği, İstanbul başta olmak üzere çok  sayıda şehirde camiler yaptırmış bir dernekti.

1955 yılında derneğe, İstanbul Belediyesi'nin Taksim Cami için gerekli arsayı ayırdığı haberleri çıktı ama proje  gerçekleşmedi.

İkinci girişim ise 1960'ların ortasında yapıldı. Girişimin öncüleri  ise iş adamları oldu ve cami maket olarak hazır hale getirildi.

1965 yılında dönemin başbakanı Süleyman Demirel, Taksim'de Ziraat Bankası ve Hazine'ye ait  arazinin cami yapılması şartıyla Vakıflar Müdürlüğü'ne satılması kararı aldı.  

1979'da Süleyman Demirel başbakanlığı döneminde bakanlar kurulu kararıyla  Taksim'e cami yapılması kararlaştırıldı, ancak 12 Eylül 1980 darbesi hemen  ertesinde bakanlar kurulu kararı iptal edildi.

1983 yılında ANAP iktidarıyla beraber Taksim'e cami yapma niyet ve  gayreti tekrar gündeme geldi. Bugün, Taksim Camisi'ni inşa ederek vakfeden Z. Altan Elmas ve kardeşlerinin (Cem Hakan Elmas, Ufuk Elmaş, Atilla Elmas) İstanbul milletvekilleri olan babaları rahmetli Elaattin Elmas ve amcaları Hayrettin Elmasın dönemin Başbakanı Turgut Özal'a müracaat ederek Taksim'e cami yapma isteklerini dile getirdi.

O yıllarda henüz zamanı gelmedi denerek uygun bulunmamış olsa da bu arzu, aile büyüklerinden Elmas ve kardeşlerine bir miras olarak kaldı.

Taksim'e cami projesi 1991 yılında iş adamı İbrahim Arslan başkanlığında kurulan Taksim Cami Kültür ve Sanat Vakfı ile yeniden gündeme geldi.

86 kişilik vakıf meclisinde Recep Tayyip Erdoğan, Vehbi Koç, Rahmi Koç,  Sabri Ülker, Sakıp Sabancı, Semiha Şakir, Şarık Tara, Osman Boyner, Ekmeleddin İhsanoğlu, Kemal Ilıcak, Asım Kocabıyık, Prof. Dr. Esat Coşan, İbrahim Cevahir, Tayyar Altıkulaç, Ahmet Kabaklı, Taha Akyol, Fuat Bol, Necati Özfatura bulunuyordu.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER